Beskrivelse
En ung pige står tilbage alene efter at have mistet både sin bror og mor. Hun kæmper med at forstå, hvad der virkelig skete på gården, i laden og ved søen.
En fortælling om erindring, sandhed og det uvisse omkring familiens tragiske fortid.
Broren er væk, og moren er også forsvundet. Kun hun er tilbage til at fortælle historien, men kan hun stole på sine egne minder? Forsvandt broren bare, og hvad skete der egentlig med moren? Var der noget skjult og foruroligende på gården, i laden eller ved søen?
“Hendes lugt hang stadig i læderremmen, som jeg hængte rundt om min hals, og da jeg listede mig hen til stolen og stillede mig op på den, så jeg igennem det forstørrende glas min bror titte frem af sennepsblomsterne, jeg så ham være en del af havren, af kornet, og selvom jeg ikke kunne nå ham, indfangede jeg ham med mit ene øje, og derinde kunne han jo ikke løbe nogen steder.
Maria Dixen slog igennem med romanen Alt andet er gift, der blev shortlistet til Weekendavisens Litteraturpris.
Anmelderne roste bogen:
Et gennemgående tema i Maria Dixens forfatterskab er, hvordan minder forholder sig til virkelighed og sandhed, og hvordan tingene udfolder sig i det usagte.
Maria Dixen er født i 1973 og uddannet på Forfatterskolen. Hun har en mastergrad i spansk og gender studies. Hun debuterede i 2016 med Alt det krat, alle de buske, og i 2024 udkom hendes anmelderroste roman Alt andet er gift.
Yderligere information
| Forfatter(e) | Maria Dixen |
|---|---|
| Kategori | Bøger |
| Genre(r) | Skønlitteratur |
| Forlag | Grønningen 1 |
| Udgivelsesdato | 25/08/2026 |
| Sprog | Dansk |
| ISBN-13 | 9788773393420 |
| ISBN-10 | 8773393428 |
| Indbinding | Hæftet |
| Udgave | 1 |
| Oplag | 1 |
| Sidetal | 88 |
| Dimensioner | Bredde: 0.1Cm - Højde: 0.1Cm |
| Tags | Maria Dixen, Alt Andet Er Gift, Gården Laden Søen, Weekendavisens Litteraturpris, Agota Kristof, Jon Fosse, Samuel Beckett, Per Petterson, Gården Laden Søen, Bøger, Bog |
| GPSR | Produktsikkerhed |