Udsalget slutter i denne uge
close

Ædt Af Havet - Stormfloden 1825

159,95 kr
Forlagets pris 199,95 kr
Du sparer 40,00 kr (20%)
  • local_shippingVaren er på lager
  • scheduleLevering: 1-3 hverdage
  • history100 dages bytte- og returret
Fremragende - 72.007 anmeldelser

Beskrivelse

I 1825 skyllede en stormflod ind over Jyllands vestkyst. Huse og får, ja hele landsbyer blev oversvømmet og ligger nu begravet på havets bund. Vandmasserne slog hul på kystlinjen og gjorde Nordjylland til en ø. Limfjorden, som vi kender den i dag, begyndte at tage form.

To hundrede år senere rejser forfatter Johanne Pontoppidan Tuxen og fotograf Anders Rye Skjoldjensen til Thy for at fortælle historien om, hvordan stormfloden forandrede både landskab og menneskesind. Og spørger, hvad vi kan lære af vores forfædre i en tid, hvor havene stiger, og kystlinjer atter er i bevægelse.

Omslagsgrafiker: Sofie Holm Larsen / Information

Yderligere information

Oprindelig titelÆdt Af Havet
Forfatter(e)Johanne Pontoppidan Tuxen Anders Rye Skjoldjensen
KategoriBøger
Genre(r)Samfund Og Historie
ForlagInformations Forlag
UdgivelsesdatoEr udgivet
SprogDansk
Vis mere

Kundernes vurdering

Vores brugere har bedømt Ædt Af Havet - Stormfloden 1825 Bog til 5 ud af 5 stjerner baseret på 3 anmeldelser
Bedøm produktet
Karen Buur Nyland
Meget malende og beskrivende
Jørgen Hastrup
Vestkysten har altid haft min interesse derfor købte jeg den .Men jeg syntes at den er lidt tynd mangler at gå noget dybde ned i historikken og lidt for meget foto
Jævn god
Else Marie Schelin
Spændende fortælling, meget velskrevet, kan varmt anbefales.