Ole Knudsen er forfatteren bag en bred vifte af bøger, der spænder fra skægge quizzer og gåder i Lokumsbogen-serien til personlige fortællinger og bøger om cocktails. Hans bøger kombinerer underholdning med viden og appel til både nysgerrige og sociale læsere.
Med titler som Lokumsbogen 2024 og Cocktails og drinks har Ole Knudsen skabt et univers, hvor sjov og læring går hånd i hånd. Hans bøger er populære blandt folk, der elsker små udfordringer, festlige opskrifter og interessante historier.
Du kan nemt købe bøger af Ole Knudsen her hos Gucca.dk og få glæde af 100 dages returret, hvis du skulle fortryde dit køb.

Ole Knudsen er en dansk forfatter og redaktør født i 1959 i Maribo. Han skriver især underholdende bøger som quizbøger, personlige fortællinger og bøger om cocktails og drinks.
Den mest populære serie er Lokumsbogen, som indeholder sjove quizzer, gåder og skæg viden. Serien er udgivet i mange årgange, senest Lokumsbogen 2024.
Bøger som Cocktails og drinks, Den store bog om Kærlighed og Min barndom er velegnede til voksne, der interesserer sig for fest, personlige fortællinger eller underholdende læsning.
Et godt sted at starte er med Lokumsbogen, som er let tilgængelig og sjov for alle. Herefter kan du udforske hans bøger om cocktails eller personlige fortællinger.
Ja, mange af Lokumsbøgerne er tilgængelige enkeltvis, og hos Gucca.dk kan du finde flere udgaver fra forskellige årgange, så du kan samle serien.
Hos Gucca.dk får du 100 dages returret på alle varer, herunder bøger af Ole Knudsen. Det giver dig tryghed ved dit køb.
Ja, Ole Knudsen (f. 1959) er kendt for sine quizbøger og fortællinger, mens Ole Sønnichsen er en anden forfatter. De er to forskellige personer.
Du kan nemt tilføje bøgerne til din kurv her på siden og følge checkout-processen. Vi sørger for hurtig levering og 100 dages returret.
Fremragende
73.865 anmeldelser
Ole Knudsen blev født den 15. marts 1959 i Maribo, hvor han voksede op med en interesse for blandt andet skønlitteratur og kultur. Efter at have taget sin studentereksamen i matematik på Maribo Gymnasium, læste han dansk og nordisk litteratur på Københavns Universitet med fokus på både klassikere og modernistisk lyrik.
Knudsen har haft en omfattende karriere i den danske bogbranche. Han har blandt andet arbejdet som musikanmelder, bogklubredaktør hos Gyldendal, redaktionschef på Aschehoug, direktør for flere forlag under Gyldendal samt redaktør for non-fiktionsredaktionen og tegneserieoversættelser. Siden 2007 har han stået i spidsen for tegneserien Blæksprutten.
Som forfatter har Ole Knudsen skabt en række bøger, der spænder over forskellige genrer. Hans værker inkluderer underholdningsbøger som den populære Lokumsbogen-serie med quizzer og gåder, bøger om cocktails og drinks, samt personlige fortællinger som Min barndom og Min ungdom. Han har også bidraget til en større forståelse af idéhistorie gennem værket Tankens magt.
Ole Knudsens forfatterskab og redaktørarbejde gør ham til en markant figur i dansk litteratur, især inden for underholdning og kulturformidling. Hans bøger er kendt for at kombinere humor, viden og personlig indsigt, hvilket gør dem populære blandt et bredt publikum.




