Rolf Börjlind er kendt for sine intense og atmosfæriske kriminalromaner, som han skriver sammen med sin hustru Cilla. Deres bøger om efterforskerne Olivia Rönning og Tom Stilton har fanget læsernes interesse med autentiske miljøbeskrivelser og komplekse plots. Serien tæller blandt andet titlerne Springflod, Den tredje stemme og Sort daggry.
Serien er solgt i millioner af eksemplarer verden over, og mange læsere værdsætter den spænding og dybde, som Börjlinds bøger tilbyder. Hos Gucca.dk kan du finde et bredt udvalg af bøger af Rolf Börjlind, som du nemt kan bestille med 100 dages returret.

Rolf Börjlind er en svensk forfatter og manuskriptforfatter, der sammen med sin hustru Cilla har skabt den populære krimiserie om Olivia Rönning og Tom Stilton. Han er især kendt for sine spændende og autentiske kriminalromaner.
Den mest kendte serie er den om Olivia Rönning og Tom Stilton, som blandt andet indeholder bøgerne Springflod, Den tredje stemme, Sort daggry og Sov du lille. Serien har solgt over 20 millioner eksemplarer globalt.
Bøgerne i Olivia Rönning og Tom Stilton-serien kan læses enkeltvis, men det anbefales at læse dem i rækkefølge for at få den fulde oplevelse af karakterudviklingen og sammenhængen i historierne.
Hvis du er til spændende og velfortalte krimier med realistiske miljøer og komplekse karakterer, vil du sandsynligvis nyde bøgerne af Rolf Börjlind. De passer godt til voksne læsere, der elsker nordisk noir.
Du kan nemt bestille dine foretrukne bøger af Rolf Börjlind direkte på Gucca.dk. Vi tilbyder hurtig levering og 100 dages returret, så du kan handle trygt og sikkert.
Rolf Börjlind fortsætter med at skrive spændende krimier, og nye titler som Skyggen over skoven er blandt de nyeste udgivelser, som du kan finde hos Gucca.dk.
Ja, bøgerne er populære gaver til krimielskere og fans af nordisk spænding. Med et bredt udvalg hos Gucca.dk kan du finde den perfekte titel til enhver anledning.
Hos Gucca.dk har du 100 dages returret. Hvis du ønsker at returnere en bog, skal du blot følge vores returprocedure, så sørger vi for en nem og hurtig håndtering.
Fremragende
74.441 anmeldelser
Rolf Börjlind er født i 1943 og har en baggrund som manuskriptforfatter til både film og tv-serier. Han har blandt andet bidraget til flere Beck-film og tv-serier som Graven og Morden. I begyndelsen af 1990'erne begyndte han at samarbejde med sin hustru Cilla Börjlind, og sammen har de udviklet en stærk forfatterskabskarriere inden for kriminalfiktion.
Sammen debuterede de som romanforfattere i 2012 med bogen Springflod, som blev en international bestseller. Serien om Olivia Rönning og Tom Stilton tæller flere bind, herunder Den tredje stemme, Sort daggry, Sov du lille, Koldbrand, Det kolde guld, Den barmhjertige samaritaner, Nattens øje og Skyggen over skoven. Serien har solgt over 20 millioner eksemplarer verden over og er kendt for sin autentiske skildring af miljøer og samfundsmæssige temaer.
Hvis du er ny til Rolf Börjlinds forfatterskab, anbefales det at starte med Springflod, som introducerer hovedpersonerne og det univers, som serien udfolder. Bøgerne kan læses i rækkefølge for at få den fulde oplevelse, men fungerer også som spændende selvstændige krimier. Med fokus på temaer som magtmisbrug, samfundsmysterier og menneskelige relationer, er bøgerne velegnede til læsere, der søger dybde og nerve i deres krimier.










