Roy Jacobsen er en af Norges mest anerkendte forfattere, kendt for sine stærke fortællinger om menneskelige relationer, norsk natur og samfundets barske vilkår. Hans bøger kombinerer psykologisk indsigt med levende miljøskildringer, hvilket gør dem både tankevækkende og medrivende.
Blandt hans mest populære værker finder du Barrøy-trilogien, som begynder med De usynlige og fortsætter med Hvidt hav og Rigels øjne. Disse romaner udforsker temaer om overlevelse og fællesskab på en ø i Nordnorge. Hos Gucca.dk kan du nemt købe bøger af Roy Jacobsen og dykke ned i hans unikke univers.

Roy Jacobsen var en norsk forfatter født i 1954 i Oslo. Han er kendt for sine romaner, der ofte skildrer menneskelige relationer i barske miljøer og den norske natur. Hans værker spænder fra socialrealistiske fortællinger til trilogier som Barrøy-serien.
Barrøy-trilogien består af tre bøger: De usynlige, Hvidt hav og Rigels øjne. Serien følger livet på en ø i Nordnorge og udforsker temaer som overlevelse og socialt sammenhold.
Et godt sted at begynde er med De usynlige, første bind i Barrøy-trilogien. Den giver et fint indblik i hans skrivestil og temaer. Alternativt kan Vidunderbarn anbefales, som er en af hans store bestsellere.
Roy Jacobsen skriver primært socialrealistiske romaner, men bevægede sig også mod krimigenren med bogen Marions slør. Hans bøger indeholder ofte elementer af psykologisk drama og historisk fortælling.
Ja, du har 100 dages returret hos Gucca.dk, så du trygt kan købe bøger af Roy Jacobsen og andre forfattere.
Barrøy-trilogien og bestselleren Vidunderbarn er populære valg som gaver, da de både er anerkendte og fængende læseoplevelser.
Den Roy Jacobsen, vi sælger bøger af, er den norske forfatter født i 1954, kendt for Barrøy-trilogien og flere prisvindende romaner. Alle bøger på Gucca.dk matcher denne forfatters profil.
Ja, Gucca.dk tilbyder bøger i fysisk format, så du kan nyde Roy Jacobsens romaner i trykt udgave.
Fremragende
73.926 anmeldelser
Roy Jacobsen blev født i Oslo den 26. december 1954 og voksede op i Årvoll nær hovedstaden. Han debuterede i 1982 med novellesamlingen Fangeliv, som sikrede ham Tarjei Vesaas’ debutantpris og markerede starten på en lang og produktiv karriere som forfatter.
Jacobsen udgav over 25 bøger i løbet af sit liv, og hans forfatterskab spænder over romaner, noveller og trilogier, der ofte handler om menneskets psykologiske spil og samspillet med natur og samfund. Han døde i Oslo den 18. oktober 2025, men efterlod sig et stærkt litterært aftryk.
Et af Jacobsen mest kendte værker er Barrøy-trilogien, som består af De usynlige, Hvidt hav og Rigels øjne. Trilogien skildrer livet på en isoleret ø i Nordnorge og tematiserer overlevelse, praktisk viden og socialt fællesskab.
Han er også kendt for romaner som Vidunderbarn, en bestseller, og Marions slør, hvor han bevægede sig mod krimigenren. Hans tidlige gennembrud kom med Seierherrene, der skildrer arbejderklassens liv og blev nomineret til Nordisk Råds Litteraturpris.
Roy Jacobsen modtog flere priser og nomineringer i sin karriere, herunder Tarjei Vesaas’ debutantpris for Fangeliv, nomineringer til Nordisk Råds Litteraturpris for både Seierherrene og Frost, samt Gyldendalprisen og Riksmålsforbundets litteraturpris.
Han blev i 2017 den første nordmand, der blev nomineret til Man Booker International Prize, hvilket cementerede hans position som en vigtig stemme i både norsk og international litteratur.




