Beskrivelse
En amerikansk spionfly opdager pludselig russiske atomaffyringsramper på Cuba, hvilket udløser en intens og farlig konfrontation mellem supermagterne i 1962. Denne bog dykker ned i de nervepirrende timer og dage, hvor verden stod på kanten af atomkrig.
En dramatisk gengivelse af Cubakrisens kritiske øjeblikke og den diplomatiske kamp mellem Kennedy og Khrusjtjov.
Den 16. oktober 1962 afslører en rutineoverflyvning et russisk atomvåbenarsenal på Cuba, hvilket sætter gang i et intenst spil mellem USA og Sovjetunionen. John F. Kennedy og Nikita Khrusjtjov står over for hinanden i et farligt diplomatisk opgør, hvor Fidel Castro fungerer som en uforudsigelig faktor midt i spændingerne.
Gennem 13 nervepirrende dage kæmper de med at holde styr på en konflikt, som de selv har sat i gang, men som hele tiden truer med at eskalere til atomkrig. Aldrig før eller siden har verden været så tæt på en sådan katastrofe.
I Cubakrisen fører den anerkendte journalist Michael Dobbs læseren helt tæt på begivenhedernes centrum. Vi følger med time for time i Det Hvide Hus, Kreml, på russiske ubåde, i amerikanske spionfly og på Cuba, både i Castros hovedkvarter og ved affyringsramperne.
Dobbs bygger sin fortælling på nye kilder fra USA, Rusland og Cuba og afslører hidtil ukendte episoder, der kunne have udløst atomkrigen.
Yderligere information
| Serie | Fidel CastroJohn F Kennedy |
|---|---|
| Forfatter(e) | Michael Dobbs |
| Kategori | Bøger |
| Genre(r) | Samfund Og Historie |
| Forlag | Informations Forlag |
| Udgivelsesdato | Er udgivet |
| Sprog | Dansk |
| ISBN-13 | 9788775145409 |
| ISBN-10 | 8775145405 |
| Indbinding | Hæftet |
| Udgave | 4 |
| Oplag | 1 |
| Sidetal | 471 |
| Dimensioner | Bredde: 15.8Cm - Højde: 23.1Cm |
| Genveje | Fidel Castro - BøgerJohn F Kennedy - Bøger |
| Tags | Cubakrisen, Bøger, Bog |
| GPSR | Produktsikkerhed |