Beskrivelse
De grebne dykker ned i en svunden tid, hvor kirkelig konservatisme spillede en central rolle som både intellektuel og religiøs kraft i Danmark. Bogen genopliver de kristne konservatives idéer, som i dag er næsten glemt.
En fortælling om den kirkelige konservatisme og dens betydning i dansk kulturhistorie.
Kirkelig konservatisme var engang en stærk modvægt til de tidlige strømninger af frigørelse, fritænkning og fremskridt, særligt i anden halvdel af 1800-tallet og begyndelsen af 1900-tallet. Denne bevægelse var ikke kun til stede i samfundet, men også inde i kirken, hvor den dog til sidst mistede terræn.
Figurer som biskopperne Mynster og Martensen samt den teologiske professor Henrik Scharling stod i spidsen for denne konservative retning. De satte grebethed, en kombination af trosiver og mådehold, højere end lidenskab.
Det var netop denne fælles holdning, der forenede dem i deres kamp for et Danmark, der var rodfæstet i kristen kultur og værdier.
Historikeren og dr. phil. Jon A. P. Gissel, som tidligere har modtaget anerkendelse for sin bog Konservatisme og kulturkamp fra 2014, bringer her de fortrængte kristne konservative frem i lyset igen. Deres tanker og idéer indeholder stadig et væsentligt budskab, som kan have relevans for os i dag.
Yderligere information
| Forfatter(e) | Jon A.p. Gissel |
|---|---|
| Kategori | Bøger |
| Genre(r) | Samfund Og Historie |
| Forlag | Munch & Lorenzen |
| Udgivelsesdato | Er udgivet |
| Sprog | Dansk |
| ISBN-13 | 9788797172063 |
| ISBN-10 | 8797172065 |
| Indbinding | Paperback |
| Udgave | 1 |
| Oplag | 1 |
| Sidetal | 494 |
| Tags | De Grebne, Bøger, Bog |
| GPSR | Produktsikkerhed |