At kede sig er virkelig det værste, især når man skal vente på voksne, der er optaget af voksenting. I denne bog sidder jeg i min mors børnetøjsbutik og venter, og keder mig helt vildt!
En fortælling om, hvordan de mest skøre ting sker, når kedsomheden er størst.
Det er simpelthen så utroligt kedeligt at sidde og kede sig, især når man venter på voksne, der har travlt med deres voksenting. Det oplever jeg i bogen, hvor jeg sidder i min mors butik og bare venter på, at hun bliver færdig med arbejdet.
Men pludselig opdager jeg noget helt mærkeligt. For lige når jeg keder mig allermest, sker der altid noget fuldstændig vanvittigt!
Zombier, mutanter og troldmænd dukker op ud af det blå, og mærkelige flyvende dyr med skarpe tænder begynder at æde alt tøjet omkring mig.
Jeg har prøvet at fortælle de voksne om det, men de siger bare, at det er min fantasi. Derfor har jeg skrevet denne bog, så DU kan høre om mine vilde oplevelser i Den magiske butik.
Bogen henvender sig til børn i alderen 2-8 år.
Illustreret af: Kaj Christy Ditlevsen
Chefredaktør: Helene Kirkegaard
Yderligere information
| Forfatter(e) | Søren Dalager Ditlevsen |
|---|---|
| Kategori | Bøger |
| Genre(r) | Børnebøger |
| Forlag | Byens Forlag |
| Udgivelsesdato | 26/10/2026 |
| Sprog | Dansk |
| ISBN-13 | 9788776163532 |
| Indbinding | Hardback |
| Sidetal | 40 |
| Dimensioner | Bredde: 26Cm - Højde: 26Cm |
| Tags | Den Magiske Butik, Bøger, Bog |
| GPSR | Produktsikkerhed |