Den Russiske Revolution

Bog, Hæftet

209,95 kr
  • blockIkke på lager
  • scheduleLevering: 3-15 hverdage
  • history100 dages returret
Fremragende - 74.441 anmeldelser

Beskrivelse

En samlet udgave af seks forelæsninger, der gennemgår de centrale begivenheder i den russiske revolution og dens betydning for det 20. århundrede.

En kronologisk fortælling om revolutionens vej mod en ny marxistisk samfundsorden.

"Den russiske revolution" samler seks forelæsninger, som oprindeligt blev sendt på DR’s program "Søndagsuniversitet". Her tager Bjarne Nørretranders dig med på en rejse gennem de historiske begivenheder, der kulminerede i den russiske revolution.

Fra februarrevolutionen til oktoberrevolutionen skildres, hvordan en ny marxistisk samfundsstruktur og en føderal Sovjetunion opstod. Disse revolutionære omvæltninger blev ikke blot afgørende for politiske, kulturelle, økonomiske og ideologiske udviklinger i det 20. århundrede, men satte også gang i en bølge af revolutionære bevægelser verden over.

Desuden havde oprettelsen af den kommunistiske sovjetiske føderation stor betydning for, hvordan Vesten opfattede sig selv i tiden efter.

Bjarne Nørretranders (1922-1986) var professor og forfatter med speciale i østeuropæisk historie. Han tog sin doktorgrad ved Københavns Universitet i 1964 med afhandlingen "The Shaping of Czardom" og blev senere professor samme sted.

Ud over sit akademiske arbejde var han aktiv i fagforeningsarbejde som formand for Dansk Magisterforening (1967-1968) og Akademisk Samarbejdsudvalg (1968-1971). Han har blandt andet skrevet "Sovjetologiens metodeproblemer" og bidraget til "Politikens Ruslandshistorie". Fra 1981 til sin død var han medlem af Det Sikkerheds- og Nedrustningspolitiske Udvalg.

Yderligere information

SerieMarxismeVladimir Lenin
Forfatter(e)Bjarne Nørretranders
KategoriBøger
Genre(r)Samfund Og Historie
ForlagSaga
UdgivelsesdatoEr udgivet
SprogDansk
Vis mere

Kundernes vurdering

Skriv en anmeldelse af Den Russiske Revolution Bog
Bedøm produktet