En tid med mirakler er anden del af Kristian Leths erindrings-trilogi, hvor han udforsker ensomhed, kærlighed og længsel gennem en poetisk og drømmende fortælling.
En dyb og sanselig rejse gennem livets følelser og erindringer.
Kristian Leth skriver på en måde, der sætter sig fast i bevidstheden, som et øjeblik fanget mellem tid og rum. Han beskriver alt fra en stor flok spurve til duften af forårsregn og en underjordisk messingmaskine, der langsomt får kontinentalplader til at bevæge sig. Et lyn, fastholdt i et øjeblik mellem himmel og jord, bliver et symbol på tekstens samtidige tilstedeværelse og bevægelse.
En tid med mirakler er anden bog i trilogien, der begyndte med En vej ud af tågen. Her dykker Kristian Leth ned i den ensomhed, der har fulgt ham gennem hele livet, og skaber et essay om kærlighed, længsel og begær. Bogen er som en dagbog, fyldt med fragmenter, drømme, fortællinger og undren, der langsomt folder sig ud til en fejrende hyldest til livet, som det genopstår efter mange års sorg.
Yderligere information
| Forfatter(e) | Kristian Leth |
|---|---|
| Kategori | Bøger |
| Genre(r) | Skønlitteratur |
| Forlag | Forlaget Gladiator |
| Udgivelsesdato | Er udgivet |
| Sprog | Dansk |
| ISBN-13 | 9788775690084 |
| ISBN-10 | 877569008X |
| Indbinding | Hardback |
| Udgave | 1 |
| Oplag | 2 |
| Sidetal | 136 |
| Dimensioner | Bredde: 13.5Cm - Højde: 19.5Cm |
| Tags | En Tid Med Mirakler, Bøger, Bog |
| GPSR | Produktsikkerhed |