En personlig fortælling om Kenneth Brögger og hans passion for guitarbygning, der startede med miniatureguitarer skåret med lommekniv i et telt på Anholt. Bogen dykker ned i hans mange oplevelser og samarbejder med guitarbyggere fra hele verden.
En rejse gennem Kenneth Bröggers liv med klassiske guitarer og hans internationale anerkendelse.
Fra de allerførste små guitarer, som Kenneth Brögger konstruerede som ung med en lommekniv i et telt på Anholt, til hans nuværende status som anerkendt guitarbygger, fortæller bogen om hans alsidige og spændende oplevelser inden for guitarverdenen. Den rummer også fortællinger om hans møder og samarbejder med andre guitarbyggere både i Danmark og internationalt.
Bogen er skrevet af Kenneth Brögger selv og indeholder tekst på både dansk og engelsk. Med sine 192 sider og et format på 21,7 cm x 27 cm er den smukt illustreret og giver et indblik i hans håndværk og passion.
Kenneth Brögger er tidligere kendt for udgivelser som Klassisk guitarbygning og Danske guitarer, og deres byggere. Omslaget til denne bog er designet af Cecilia Brøgger, mens fotografierne er leveret af Felix Salazar, Hans Ole Madsen, Kenneth Brögger og flere andre. Kenneth Brögger har desuden fungeret som både fagredaktør og redaktør på værket.
Yderligere information
| Forfatter(e) | Kenneth Brögger |
|---|---|
| Kategori | Bøger |
| Genre(r) | Kunst Og Kultur |
| Forlag | Forlaget Roset |
| Udgivelsesdato | Er udgivet |
| Sprog | Dansk |
| ISBN-13 | 9788798847120 |
| ISBN-10 | 8798847120 |
| Indbinding | Hæftet |
| Udgave | 1 |
| Oplag | 1 |
| Sidetal | 192 |
| Dimensioner | Bredde: 22Cm - Højde: 27Cm |
| Tags | Et Liv Med Guitaren, Bøger, Bog |
| GPSR | Produktsikkerhed |