Fødselsdagsudsalg - se alle tilbud
close

Fagtesange For De Yngste

209,95 kr
Forlagets pris 249,95 kr
Du sparer 40,00 kr (16%)
  • local_shippingVaren er på lager
  • scheduleLevering: 1-3 hverdage
  • history100 dages returret
Fremragende - 72.753 anmeldelser

Beskrivelse

En farverig billedbog fyldt med fagtesange, der engagerer de yngste børn gennem bevægelse og sang.

Fagtesange kombinerer musik, kropslig aktivitet og sprogudvikling for små børn.

Fagtesange for de yngste er en smuk billedbog, der samler fagtesange, sange, hvor man bruger hele kroppen, fra fingre til ben, mens man synger med. Disse sange stimulerer børns sanser visuelt, sprogligt og fysisk, og de kan endda ’synges’ af børn, som endnu ikke taler.

Bogen indeholder både nemme og mere udfordrende sange, nøje udvalgt for deres musikalske og pædagogiske værdi. Temaerne tager fat på centrale emner i børns liv, som kroppen, familien, farver, mad, dyr og følelsen af at være elsket.

Den er et værdifuldt redskab for både institutioner og dagplejere, der ønsker at udvide og samle deres udvalg af sange, samtidig med at forældre får mulighed for at lære de sange, børnene synger i institutionen.

Bogen indeholder noder og becifringer, og alle fagtebevægelser og lege er beskrevet kort og præcist. For dem, der ikke kan læse noder eller huske alle sangene, findes der en cd med melodierne til Fagtesange for de yngste, som gør det nemt at lære sangene.

Lisbet Stevens står for illustrationerne og har lavet mange børnebøger, mens Dorte Nyrop er musikpædagog med speciale i småbørns- og pædagogundervisning.

Yderligere information

SerieFagtesange
Forfatter(e)Lisbet Stevens Dorte Nyrop
KategoriBøger
Genre(r)Børnebøger
ForlagModtryk
UdgivelsesdatoEr udgivet
SprogDansk
Vis mere

Kundernes vurdering

Vores brugere har bedømt Fagtesange For De Yngste Bog til 4 ud af 5 stjerner baseret på 3 anmeldelser
Bedøm produktet
Helle Qvist Kongshavn
En fantastisk bog med alle de kendte - og en del ikke så kendte fagtesange. Fine tegninger og enkle forklaringer på fagterne, som alle kan være med på. Alletiders bog som jeg har kendt i adskillige år, og som det nu var tid til at forære barnebarnet (og hendes forældre )
Lone Nielsen
Ud over at varen kom straks, var der vedlagt en meget personlig hilsen på Julekort til mig. Det var hyggeligt, især i disse elektroniske tider.
Pernille Fredberg Rasmussen
Købte bogen, som ikke ligger i den billige ende, blot for at opdage at cd'en med alle melodierne på skal købes seperat til 100kr!
Når man så får cd'en hjem, er det en helt forfærdelig ringe sangerinde der synge sangene i et latterligt højt toneleje og utroligt langsomt.