Fiona glæder sig til en aften fyldt med fest, selvom hun egentlig ikke bryder sig om mørke og uhygge. I denne bog følger vi hende på Halloween på Galgebakken, hvor hun skal overvinde sin frygt og tage del i festen hos Gurli.
En fortælling om mod og fællesskab på en uhyggelig aften.
Halloween på Galgebakken er en letlæst serie for mellemtrinnet, skrevet af Marie Duedahl. Serien består af ti bøger, hvor hver bog handler om et af de ti børn, der bor på Galgebakken. Sammen giver de et levende billede af, hvordan den samme dag kan opleves på mange forskellige måder.
Christian Guldager har skabt de stemningsfulde og uhyggelige illustrationer, der bringer historien til live.
I denne bog følger vi Fiona, som egentlig ikke havde lyst til at gå til festen hos Gurli. Hun kunne ikke lide tanken om mørke og gys, og sagde til Gurli, at hun skulle finde på noget andet. Men festen skulle ikke være den samme uden Fiona, og derfor beslutter hun sig for at deltage alligevel.
Fiona finder en maske online, så hun kan klæde sig ud som Fiona fra Shrek, og haster af sted ned ad vejen. Selvom hun hader Halloween, tager hun mod til sig og deltager i festen.
Lix: 9
Illustreret af: Christian Guldager
Yderligere information
| Serie | Letlæsningsbøger |
|---|---|
| Forfatter(e) | Marie Duedahl |
| Kategori | Bøger |
| Genre(r) | Børnebøger |
| Forlag | Straarup & Co |
| Udgivelsesdato | Er udgivet |
| Sprog | Dansk |
| ISBN-13 | 9788775499441 |
| ISBN-10 | 8775499444 |
| Indbinding | Hardback |
| Udgave | 1 |
| Oplag | 1 |
| Sidetal | 44 |
| Dimensioner | Bredde: 15.4Cm - Højde: 21.7Cm |
| Genveje | Letlæsningsbøger - Bøger |
| Tags | Halloween, Fest, Mellemtrin, Letlæsning, Venskab, Fiona Klarer Det Så Flot!, Bøger, Bog |
| GPSR | Produktsikkerhed |