”Det store kup” er tredje bog i serien Firkløveren på farefuld færd, hvor fire venner kastes ud i spændende mysterier. Børn og unge kan følge Azim, Bertram, Ellen og Ditte i deres fælles eventyr fyldt med gåder og farer.
En fortælling om venskab, mysterier og mod i en medrivende serie for unge læsere.
I denne bog møder vi Azim, som har en særlig interesse for biler. Han noterer flittigt farver og nummerplader i sin notesbog, hver gang han ser en flot bil. En dag bliver han og hans mor vidne til et bankrøveri, hvor røverne flygter i en sølvgrå BMW X3, en bil Azim tidligere har skrevet ned.
Efter hændelsen bliver Azim opsøgt af mystiske mænd, der stiller ham spørgsmål, og hans notesbog vækker pludselig stor interesse. Hvad er det, de vil? Og hvorfor betyder hans observationer så meget?
”Det store kup” er en del af Dorte Schultzs serie, der kombinerer spænding og humor med varme og alvor. Serien er skabt for at fange læselysten hos børn og unge, også dem som normalt ikke er vilde med bøger.
Med et levende persongalleri og emner som mobning, skilsmisse og venskab formår Schultz at skabe et univers, som unge kan spejle sig i. Serien understreger vigtigheden af sammenhold og mangfoldighed.
Yderligere information
| Forfatter(e) | Dorte Schultz |
|---|---|
| Kategori | Bøger |
| Genre(r) | Børnebøger |
| Forlag | Wadskjær Forlag |
| Udgivelsesdato | 30/10/2026 |
| Sprog | Dansk |
| ISBN-13 | 9788776510091 |
| ISBN-10 | 8776510093 |
| Indbinding | Hardback |
| Udgave | 1 |
| Oplag | 1 |
| Sidetal | 150 |
| Dimensioner | Bredde: 14.8Cm - Højde: 21Cm |
| Tags | Biler, Bog, Børnebog, Diversitet, Eventyr, Familie, Ferie, Humor, Hygge, Mangfoldighed, Mod, Mysterier, Mystik, Røveri, Sammenhold, Skønlitteratur, Spejder, Spænding, Opklaring, Uhygge, Venskab, Firkløveret På Farefuld Færd, Bøger, Bog |
| GPSR | Produktsikkerhed |