Sociale mediers indtog har ændret måden, vi kommunikerer på, især for interesseorganisationer og kommunikatører, der ønsker at skabe effekt. Bogen undersøger, hvordan man kan engagere modtageren mere aktivt i kommunikationen.
Hvordan sociale og digitale medier kan transformere kommunikationen fra passiv modtagelse til aktiv deltagelse.
Kommunikationen mellem afsender og modtager har gennemgået en markant forandring, især efter sociale mediers udbredelse i Danmark. Det betyder, at interesseorganisationer og kommunikatører må tilpasse deres strategier, hvis de vil opnå de ønskede resultater. Sociale og digitale medier åbner nemlig op for nye muligheder, som kan styrke de traditionelle kommunikationsdiscipliner og skabe større effekt.
Fra Modtager til Medtager dykker ned i, hvad der sker, når modtageren bliver mere passiv foran tv-skærmen eller i avislæsningen, og hvorfor det kræver mere indsats at få målgruppen til at handle. Bogen ser nærmere på et ændret mediebillede, hvor modtageren skal motiveres til at blive en aktiv medtager, en person, der kan engagere sig direkte og tage del i kommunikationen.
Det betyder, at elementer som talen, pressemeddelelsen, pressemødet, tv-interviewet, salget og mødet med politikeren skal understøttes med de mest effektive metoder fra sociale og digitale medier for at lykkes.
Yderligere information
| Forfatter(e) | Benjamin Rud Elberth |
|---|---|
| Kategori | Bøger |
| Genre(r) | Samfund Og Historie |
| Forlag | Trykværket |
| Udgivelsesdato | Er udgivet |
| Sprog | Dansk |
| ISBN-13 | 9788793709737 |
| ISBN-10 | 8793709730 |
| Indbinding | Hæftet |
| Udgave | 1 |
| Oplag | 1 |
| Sidetal | 412 |
| Dimensioner | Bredde: 14.8Cm - Højde: 21Cm |
| Tags | Sociale Medier, Some, Virksomheders Kommunikation, Digitale Medier, Fra Modtager Til Medtager, Bøger, Bog |
| GPSR | Produktsikkerhed |