Beskrivelse
Frygtløse fugle er en del af Politikens Børnebøgers læs selv-serie, hvor både nye fortællinger og tilpassede klassikere hjælper børn med at træne deres læseevner. Serien hylder nørderne, der i denne bog kaster lys over nogle af naturens mest fascinerende, men ofte frygtede, dyr.
En hyldest til naturens seje overlevere, også dem vi normalt prøver at undgå.
I Frygtløse fugle tager Vicky Knudsen os med på en rejse blandt nogle af de største fugle, der findes herhjemme. Disse fugle er ikke altid venlige mod hinanden eller andre arter, men det gør dem ikke mindre spændende.
Vicky viser os, at der ikke er nogen grund til at frygte hverken igler, lus, krager eller skolopendere. Alle disse skabninger er utroligt imponerende, fordi de gennem tusinder af år har udviklet fantastiske strategier for at overleve i naturen.
Så næste gang du støder på en zebraedderkop på hovedpuden, er der mere grund til at glæde sig end til at få panik.
Yderligere information
| Serie | LetlæsningsbøgerLæs SelvLæsetræning |
|---|---|
| Forfatter(e) | Vicky Knudsen |
| Kategori | Bøger |
| Genre(r) | Børnebøger |
| Forlag | Politikens Forlag |
| Udgivelsesdato | Er udgivet |
| Sprog | Dansk |
| ISBN-13 | 9788740082524 |
| ISBN-10 | 8740082520 |
| Indbinding | Hardback |
| Udgave | 1 |
| Oplag | 1 |
| Sidetal | 48 |
| Dimensioner | Bredde: 15.5Cm - Højde: 22.4Cm |
| Genveje | Letlæsningsbøger - BøgerLæs Selv - BøgerLæsetræning - Bøger |
| Tags | Frygtløse Fugle, Bøger, Bog |
| GPSR | Produktsikkerhed |