Jammers Minde

209,95 kr
  • local_shippingVaren er på lager
  • scheduleLevering: 1-3 hverdage
  • history100 dages returret
Fremragende - 73.364 anmeldelser

Beskrivelse

Leonora Christina, datter af Christian 4., tilbringer næsten 22 år i fangenskab i Blåtårn, anklaget på grund af sin mands forræderi. Hendes selvbiografi, Jammers Minde, skildrer denne barske tid med både smerte og tvivl.

En ny, moderne udgave af Leonora Christinas selvbiografi giver et levende indblik i hendes lange fangenskab og de følelser, der følger med.

Året er 1663, da Leonora Christina, 42 år og mor til ti børn, bliver fængslet uden rettergang i Københavns Blåtårn. Hendes mand, Corfitz Ulfeldt, er anklaget for forræderi, og hun må bære konsekvenserne. I Jammers Minde fortæller hun om de mange år i fangenskab, hvor hun møder sygdom, usikkerhed og ydmygelser. Samtidig beskriver hun de tjenestepiger, der deler hendes skæbne, og hvordan hun finder små opgaver at beskæftige sig med for at holde modet oppe. Hun fremstiller sig selv som et offer for en stor uretfærdighed, men læseren kan ikke undgå at spørge sig selv, om hun virkelig er så uskyldig, som hun hævder.

I denne nyudgivelse har forfatter og kritiker Benedicte Huang givet teksten et sprogligt løft, der bringer Leonora Christinas ord tættere på nutidens læsere, uden at gå på kompromis med den oprindelige teksts rytme og musikalitet. Desuden indeholder bogen et nyt forord, som kaster nyt lys over værket og gør det endnu mere relevant i dag.

Yderligere information

SerieJammers Minde
Forfatter(e)Leonora Christina Benedicte Huang
KategoriBøger
Genre(r)Skønlitteratur
ForlagGrønningen 1
UdgivelsesdatoEr udgivet
SprogDansk
Vis mere

Kundernes vurdering

Vores brugere har bedømt Jammers Minde Bog til 5 ud af 5 stjerner baseret på 1 anmeldelse
Bedøm produktet
Aase Stilling
Spændende bog når man kan lide historiske romaner. Velskrevet