Kvinderne Fra Thy

159,95 kr
  • local_shippingVaren er på lager
  • scheduleLevering: 1-3 hverdage
  • history100 dages returret
Fremragende - 73.380 anmeldelser

Beskrivelse

En medrivende roman om to stærke kvinder fra 1800-tallets Thy, der kæmper sig gennem livets op- og nedture. Fortællingen følger oldemoren Mariane og mormoren Marie Dusine i en tid præget af stramme normer og store udfordringer.

En fortælling om mod, kærlighed og kampen for selvstændighed i en svær tid.

Maria Helleberg, der i 30 år har skrevet om konger, dronninger og guldalderens kunstnere, vender nu blikket mod sin egen familiehistorie. Romanen skildrer oldemoren Mariane, som kunne have fået et liv som frue på en herregård, men i stedet ender alene i Vester Vandet med en stor børneflok, efter at hendes mand rejser til Amerika for at søge lykken.

Historien følger også mormoren Marie Dusine, der vokser op uden en far eller mandlige autoriteter. Hun er en oprørsk kvinde, som ikke kan acceptere rollen som stuepige, men gennem sine stærke holdninger finder hun alligevel sammen med en uventet mand.

Romanen beretter om upassende forelskelser, om at have lykken lige ved hånden og miste den igen, samt om at bryde med samfundets fastlåste normer for at skabe nye muligheder. Den tegner et levende billede af livet på landet og i provinsen for kvinder i slutningen af 1800-tallet og ind i det nye århundrede.

  • En fortælling om to kvinders liv og vilje i en tid med store sociale begrænsninger.
  • Et indblik i kvindeliv på landet og provinsen omkring år 1900.
  • En skildring af mod, oprør og kærlighed i en svær og normtung tid.

Yderligere information

SerieThy Serien
Forfatter(e)Maria Helleberg
KategoriBøger
Genre(r)Skønlitteratur
ForlagSamleren
UdgivelsesdatoEr udgivet
SprogDansk
Vis mere

Kundernes vurdering

Vores brugere har bedømt Kvinderne Fra Thy Bog til 5 ud af 5 stjerner baseret på 18 anmeldelser
Bedøm produktet
Birgit Nielsen
Jeg købte bogen som en fødselsdagsgave, jeg har ikke selv læst bogen, men jeg har læst anmeldelser og omtale.
Hanne Knudsen
Bogen er værd at læse og jeg glædr mig til de andre
Elsebeth
En meget velskrevet bog med mange detaljer, især omkring det indremissionske, jeg glæder mig til fortsættelsen.
Inge Bünning
Velskrevet og interessant fortælling om vore forfædres betingelser før år 1900 og lige derefter.
Lisbeth Zaar
Når Maria Helleberg er bedst. Har også lige læst Søstrene fra Thy.
Brita Johansen
Fantastisk bog, rigtig godt skrevet. Værd at læse
Sonja Nielsen
Kvinderne fra Thy er en dejlig god og lærerig bog om tiden dengang, er lige gået igang med søstrene fra Thy, en julegave, men jeg er meget glad for jeg købte den første hos jer så jeg kunne få den læst inden jeg begyndte på nr. to.
Det var skønt post nord kom og afleverede den på adressen.
Grethe Dethlefsen
en fantastisk og medrivende læseoplevelse
Aase Larsen
den som fik bogen i julegave er glad for den
Zita Duver
En god og spændende bog. Glæder mig til at læse den næste. Har købt den.
Merete H. Qvist
bogen kan varmt anbefales.
Bente Egelind
En fantastisk fortælling, oplysende, god læseunderholdning.
Maria Helleberg har gjort det igen.
Jeg glæder mig til næste bind: "Søstrene fra Thy", som kommer til efteråret.
Jytte Albrektsen
Rigtig god bog om hvordan det var i gamle dage
Else Sørensen
Jeg er sikker på, at bogen er faldet i god jord. Den er foræret til en thybo bosat i Nordsjælland. Den var ønsket.
Ingrid Bjørndahl Lindgaard
Nemt, hurtigt og uden problemer af nogen art. Oven i købet noget billigere end andre steder