languageENG

Limbo - Going Home - Jytte Rex - English Book

Indbinding: Indbundetinfo
309,95 kr
  • local_shippingVaren er på lager
  • scheduleLevering: 1-2 hverdage
  • history100 dages bytte- og returret
Fremragende - 69.616 anmeldelser

Beskrivelse

Billedkunstner og filmskaber Jytte Rex (f. 1942) har siden 1960’erne arbejdet med maleri, fotografi, kunstnerbøger, happenings, film og en række andre medier. Mange kender hendes filmportrætter af bl. a. digteren Inger Christensen samt hendes feministiske pionerværk Kvindernes Bog fra 1972, som fik indflydelse i den danske kvindebevægelses gennembrudstid, ligesom det gælder for en del af Rex’ tidlige kunstværker og film.

I LIMBO – GOING HOME møder vi en lang række nye og ældre værker af Jytte Rex i samspil med uddrag af litteratur, der har spillet en væsentlig rolle for kunstneren. Bogen kan læses som en personlig hyldest til de forfattere, hvis bøger er blevet en slags samtalepartnere for Rex i hendes arbejde som kunstner, og kan samtidig opleves som en nøgle til hendes eget højaktuelle og vidtfavnende kunstnerskab.

Bogen berører centrale temaer hos Rex som erindring, tærskler og overgange i livet, kærlighed, menneskelig brutalitet og undertrykkelse, myter samt kvinders virkelighed.

Der er tale om en såkaldt kunstnerbog – et billedkunstnerisk værk i bogform – der placerer sig mellem litteratur og billedkunst, og som Rex har givet sin egen genrebetegnelse: en billedroman.

Omslagsgrafiker: Anni's

Redaktør: Maja Gro Gundersen

Yderligere information

Oprindelig titelLimbo - Vejen Hjem
Forfatter(e)Jytte Rex
KategoriBøger
Genre(r)Kunst Og Kultur
ForlagFriis Publications
UdgivelsesdatoEr udgivet
SprogEngelsk
Vis mere

Kundernes vurdering

Bedøm produktet