Beskrivelse
Limbo - Going Home er en kunstnerbog, der samler Jytte Rex’ værker og litterære inspirationskilder i et personligt og visuelt stærkt udtryk.
En billedroman, der udforsker minder, overgange og kvinders erfaringer gennem Jytte Rex’ kunstneriske univers.
Jytte Rex, født i 1942, har siden 1960’erne arbejdet bredt med maleri, fotografi, film, happenings og kunstnerbøger. Hun er blandt andet kendt for sine filmportrætter af digteren Inger Christensen og det feministiske pionerværk Kvindernes Bog fra 1972, som spillede en vigtig rolle i kvindebevægelsens gennembrud i Danmark. Flere af hendes tidlige værker og film har haft stor betydning for bevægelsen.
I LIMBO, GOING HOME præsenteres en række både nye og ældre værker af Jytte Rex, som står i dialog med uddrag af litteratur, der har haft stor betydning for hende som kunstner. Bogen fungerer som en personlig hyldest til de forfattere, hvis tekster har været med til at forme hendes kunstneriske arbejde, samtidig med at den giver indsigt i hendes omfattende og relevante kunstnerskab.
Bogen tematiserer centrale emner som erindring, livets tærskler og overgange, kærlighed, menneskelig brutalitet og undertrykkelse, myter samt kvinders virkelighed. Det er en kunstnerbog, der bevæger sig i krydsfeltet mellem billedkunst og litteratur, en genre, som Rex selv kalder en billedroman.
Yderligere information
| Oprindelig titel | Limbo - Vejen Hjem |
|---|---|
| Forfatter(e) | Jytte Rex |
| Kategori | Bøger |
| Genre(r) | Kunst Og Kultur |
| Forlag | Friis Publications |
| Udgivelsesdato | Er udgivet |
| Sprog | Engelsk |
| ISBN-13 | 9788797587119 |
| ISBN-10 | 8797587117 |
| Indbinding | Indbundet |
| Udgave | 1 |
| Oplag | 1 |
| Sidetal | 368 |
| Dimensioner | Bredde: 16.6Cm - Højde: 23.1Cm |
| Tags | Kunst, Maleri, Fotografi, Kunstnerbog, Jytte Rex, Limbo, Bøger, Bog |
| GPSR | Produktsikkerhed |