Ming Selskabet

169,95 kr
Forlagets pris 249,95 kr
Du sparer 80,00 kr (32%)
  • local_shippingVaren er på lager
  • scheduleLevering: 1-3 hverdage
  • historyForlænget returret til 31. januar
Fremragende - 74.803 anmeldelser

En ung dansker ankommer tilfældigt til Kina i 1982, hvor han bliver viklet ind i en mystisk verden præget af hemmeligheder og gamle traditioner. En gådefuld pige og et myteomspundet maleri trækker ham ind i en farlig jagt på sandheden.

En spændingsfyldt fortælling om magt, hemmeligheder og en ældgammel kinesisk sammenslutning.

For over tusind år har et myteomspundet maleri været kejserens mest dyrebare eje og garant for hans himmelske mandat. I 1982 lander en ung dansker i Kina, et land der dengang føltes som en isoleret ø i en analog verden. Han skal overtage salget af trykmaskiner for en tysk virksomhed, men langsomt trækkes han ind i en mærkelig og uforudsigelig kinesisk virkelighed, hvor intet er, som det ser ud til, og tiden synes at være gået i stå.

Den eneste faste størrelse er Maya, en mystisk pige med grønne øjne, som han møder i Beijing. Da de sammen bliver vidne til et attentat i Den Internationale Venskabsbutik, tvinges han modvilligt ud på en farlig søgen efter sandheden. Det ser ud til, at maleriet spiller en central rolle i attentatet, og jagten på det sender rystelser gennem hele riget. Undervejs afsløres det, at Maya gemmer på langt mere, end han først havde troet.

Kun det hemmelige Ming Selskab kender forbindelsen mellem maleriet og himlens kræfter, og kun de ved, hvordan harmonien kan genoprettes. Problemet er, at næsten ingen kender selskabets hemmeligheder. Kina er ved at revne, og både maleriet og himlens mandat står på spil. Måske findes løsningen dybt inde i Kinas hjerte, i det gamle Shaolin-kloster.

Holger Dahl, der både er arkitekturkritiker, arkitekt, forfatter og designer, skriver med stor indsigt og erfaring fra sine mange rejser i Kina. Han er kendt som Københavnersnuden i Berlingske og har tidligere udgivet de anmelderroste bøger Kina - Engang for et øjeblik siden og Pandaeffekten.

Henter forlagets beskrivelse…

Yderligere information

Forfatter(e)Holger Dahl
KategoriBøger
Genre(r)Skønlitteratur
ForlagGrønningen 1
UdgivelsesdatoEr udgivet
SprogDansk
ISBN-139788773390740
Vis mere

Kundernes vurdering

Vores brugere har bedømt Ming Selskabet Bog til 5 ud af 5 stjerner baseret på 2 anmeldelser
Bedøm produktet
★★★★★
Troels M Hansen
Fremragende bog med overraskende (men rigtig) slutning.
Man føler virkelig at man er sammen med vennerne i bogen.
Super beskrivelse at bygninger, selve atmosfæren og ikke mindst at personerne der optræder i bogen.
De varmeste anbefalinger....
★★★★★
Flemming Bligaard Pedersen
En romantisk og spændende aktion-historie som ikke mindst samtidig giver et meget fint indblik bag kulisserne i Kina og kinesisk kultur, tradition og tænkemåde. Jeg kan klart anbefale den.