Mumi, Mymlen Og Lille My: Hvad Sker Der Så?

119,95 kr
Forlagets pris 169,95 kr
Du sparer 50,00 kr (29%)
  • local_shippingVaren er på lager
  • scheduleLevering: 1-3 hverdage
  • history100 dages returret
Fremragende - 73.380 anmeldelser

Beskrivelse

En tidløs billedbog, der tager læseren med på en eventyrlig rejse i Mumidalen, hvor venskab og nysgerrighed fører til spændende møder.

En finurlig fortælling om Mumitroldens søgen efter Lille My sammen med Mymlen.

Mumi, Mymlen og lille My: Hvad sker der så? er den allerførste billedbog om Mumitrolden, udgivet i 1952, og den er stadig en charmerende oplevelse at dykke ned i. Mumitrolden er på vej for at hente mælk til Mumimor, da han støder på Mymlen, som er ked af det, fordi hendes lillesøster, Lille My, er forsvundet. Sammen begiver de sig ud på en fælles søgen efter Lille My og møder undervejs en række mærkelige og spændende skabninger fra Mumidalen. Bogen, som er gendigtet af Marianne Iben Hansen, er en sand fornøjelse at læse højt for både børn og voksne. Den byder også på sjove huller og udskæringer i papiret, der inviterer barnet til at gætte, hvad der venter på næste side.

Anbefalet fra cirka 4 år.

Yderligere information

SerieMumitroldene
Forfatter(e)Tove Jansson
KategoriBøger
Genre(r)Billedbøger
ForlagCarlsen
UdgivelsesdatoEr udgivet
SprogDansk
Vis mere

Kundernes vurdering

Vores brugere har bedømt Mumi, Mymlen Og Lille My: Hvad Sker Der Så? Bog til 2 ud af 5 stjerner baseret på 1 anmeldelse
Bedøm produktet
Charlotte Calberg
Bogen er langt fra originalen, der havde en smuk håndskrevet historie, og dette oplag har en meget fesen farvegengivelse.