Beskrivelse
Odin får nok tager dig med til en verden fyldt med gudekampe, hvor Odin pludselig får nok af al slagsmålet. Han begiver sig ud på en rejse og når en kold og farlig nat til Udgård, hjemsted for jætterne.
En bog til begyndende læsere med fokus på enkelhed og gentagelser.
Odin får nok er en del af Alineas Grøn Læseklub, som er skræddersyet til dem, der lige er begyndt at læse. Teksten indeholder mange lydrette og lydnære ord, og sætningerne er korte og lette at forstå med hyppige gentagelser, så læseoplevelsen bliver nemmere.
Bogen er ideel til tidlig læsning både i skolen og hjemme, og den kan bruges i særlige læseindsatser eller som et læseløft. Derudover findes der tilhørende læseforståelsesopgaver, som er lette at overskue og kan hentes gratis på læseklub.alinea.dk.
Yderligere information
| Serie | Grøn LæseklubLetlæsningsbøgerNordisk Mytologi |
|---|---|
| Forfatter(e) | Søren Elmerdahl Hemmingsen |
| Kategori | Bøger |
| Genre(r) | Studiebøger |
| Forlag | Alinea |
| Udgivelsesdato | Er udgivet |
| Sprog | Dansk |
| ISBN-13 | 9788723548689 |
| ISBN-10 | 8723548681 |
| Indbinding | Indbundet |
| Udgave | 1 |
| Oplag | 1 |
| Sidetal | 40 |
| Dimensioner | Bredde: 15.5Cm - Højde: 22Cm |
| Genveje | Grøn Læseklub - BøgerLetlæsningsbøger - BøgerNordisk Mytologi - Bøger |
| Tags | Frilæsning, Letlæsning, Nordisk Mytologi, Sammenhold, Odin Får Nok, Grøn Læseklub, Bøger, Bog |
| GPSR | Produktsikkerhed |