Opera På Nul Komma Fem

Du Elsker Opera, Du Ved Det Bare Ikke Endnu

159,95 kr
Forlagets pris 199,95 kr
Du sparer 40,00 kr (20%)
  • local_shippingVaren er på lager
  • scheduleLevering: 1-3 hverdage
  • history100 dages returret
Fremragende - 73.392 anmeldelser

Beskrivelse

En underholdende og letforståelig introduktion til operaens fascinerende verden, der pirrer nysgerrigheden og lysten til at dykke dybere ned i genren.

Operaens mangfoldighed præsenteret gennem skæve og spændende topfemlister.

Opera på nul komma fem gør opera tilgængelig på en populær og underholdende måde, som både giver indsigt og vækker appetitten på mere. Bogen bruger topfemlister til at skære operaens univers ud i utraditionelle og overraskende vinkler, hvor du bliver præsenteret for værker, komponister, stjerner og scener i letfordøjelige bidder. Blandt andet kan du kaste dig over lister som ’fem operaer du vil elske at hade’, ’operaens fem værste skurke’ og ’fem tips hvis du vil være operachef’.

Yderligere information

Forfatter(e)Jens Winther
KategoriBøger
Genre(r)Kunst Og Kultur
ForlagFrydenlund
UdgivelsesdatoEr udgivet
SprogDansk
ISBN-139788776231187
Vis mere

Kundernes vurdering

Vores brugere har bedømt Opera På Nul Komma Fem Bog til 4 ud af 5 stjerner baseret på 1 anmeldelse
Bedøm produktet
Elif
Denne operabog introducerer mig lynhurtigt til operagenren på en meget let tilgængelig, underholdende og informativ måde. Hvert kapitel består af fem korte og rappe tekster der giver mig et overordnet indblik i forskellige emne indenfor operaverdenen. Man bliver taget med på en operarejse rundt i nære og fjerne egne af operahuse, komponister, do's and don'ts og mord & kærlighed. Vidste du f.eks at "Figaros bryllup" som ellers hører til i operaens muntre genre kaldet "buffa" var meget politisk af sin tid? Og at Wagner blev inspireret til "Den Flyvende Hollænder", da han flygtede fra kreditorer og stak af hen over Nordsøen hvor han blev fanget i en storm. Hele bogen er krydret med billeder. Blandt andet fra forskellige storslående opsætninger og topaktuelle kunstnere. Og så syntes jeg, at bogen er en super god gaveidé sammen med en billet til Operaen. Hvorfor får bogen ikke 5 stjerner... Det er fordi, jeg savner et register, når jeg vil vende tilbage og finde noget som, jeg har læst om. Men som Jens Winther skriver, så er hele idéen med bogen, at man skal bladre rundt i den, som man har lyst - ikke nødvendigvis læse den i kronologisk rækkefølge.