fb tracking
Sommerudsalg - se alle tilbud
close

Red Tiden - Jenny Odell - Bog

Indbinding: Paperbackinfo
229,95 kr
  • local_shippingVaren er på lager
  • scheduleLevering: 1-3 hverdage
  • history100 dages bytte- og returret
Fremragende - 68.697 anmeldelser

Beskrivelse

Opdag et liv uden uret.

De fleste, der lever en moderne tilværelse, kan nikke genkendende til at tid er en knap ressource. Vi taler om work-life-balance, læser bøger om tidsoptimering og går alligevel ned med stress.

Måske fordi det ur og den tidsopfattelse vi lever efter, er bygget til profit, ikke til mennesker. Derfor virker vores liv, selv i fritiden, som en række øjeblikke, der skal købes, sælges og forløbe mere og mere effektivt.

RED TIDEN vender vores eksisterende forståelse af tid på hovedet og afsøger alternative måder at opleve tid på, fx i tidligere tidsopfattelser, i de geologiske tidsaldre, der kommer til syne i en klippeskrænt eller i den tid en graviditet tager.

Jenny Odell er kunstner og forfatter til bestsellerne How to do nothing (2019) og Saving time (2023). Med Red tiden udkommer hun for første gang på dansk.

Yderligere information

Oprindelig titelSaving Time
Forfatter(e)Jenny Odell
KategoriBøger
Genre(r)Samfund Og Historie
ForlagZetland
UdgivelsesdatoEr udgivet
SprogDansk
Vis mere

Kundernes vurdering

Bedøm produktet