Regnfaldet

Bog, Hæftet

79,95 kr
Forlagets pris 99,00 kr
Du sparer 19,05 kr (19%)
  • local_shippingVaren er på lager
  • scheduleLevering: 1-3 hverdage
  • historyForlænget returret til 31. januar
Fremragende - 74.787 anmeldelser

Fire lejere i en ældre ejendom oplever en vedvarende regn, der forandrer deres liv. Da viceværten pludselig findes død, tvinges de til at møde hinanden og undersøge, hvad der er sket.

En fortælling om isolation, frygt og mystik under en uendelig regnvejrsperiode.

Fire vinduer åbnes: to på første sal og to på anden. Hænder tøvende strækker sig ud i regnen, og dråberne springer op i små plask fra hver håndflade. Samtidig stikker alle fire hovedet ud for at se ned på den lille flod, som regnvandet har skabt i gaden, og derefter op mod den grå, tætte himmel. De ser ikke hinanden, kun regnen, drevet af en underliggende angst, ligesom vandet, der fortsætter med at løbe ned ad deres vinduer.

Regnen siler uophørligt over en ubestemt by, hvor fire lejere i en gammel beboelsesejendom lever hver sit særprægede og isolerede liv. Den eneste, der umiddelbart virker normal, er viceværten. Efter flere ugers vedvarende regn og stigende vandstand finder de fire lejere en dag viceværten død.

For første gang mødes deres blikke, og sammen begynder de at efterforske, hvad der er sket. Regnfaldet er en intens fortælling, der balancerer på grænsen til det realistiske. De fire lejeres opfattelse af sig selv og verden skaber små, mystiske hændelser, magiske elementer, som afspejler deres forvrængede virkelighedsopfattelse.

Henter forlagets beskrivelse…

Yderligere information

Forfatter(e)Gudrun Østergaard
KategoriBøger
Genre(r)Skønlitteratur
ForlagKandor
UdgivelsesdatoEr udgivet
SprogDansk
ISBN-139788791589232
Vis mere

Kundernes vurdering

Skriv en anmeldelse af Regnfaldet Bog
Bedøm produktet