Rolex og Ben får lov til at køre bilræs ude på en mark, og det er bare fedt, så længe det varer. "Rolex Jensen giver den gas" er den femte bog i den letlæste serie om Rolex Jensen, hvor hans liv udfolder sig måned for måned.
En underholdende serie om Rolex Jensens livsoplevelser og udfordringer.
I denne bog følger vi Rolex Jensen, som har et spændende, men også udfordrende år foran sig. Hans forældre er netop blevet skilt, og hans mor er flyttet sammen med sin nye kæreste Diesel. Sammen har de også taget Rolex’ lillebror, Shit, med sig. Det hele virker lidt sort og svært for Rolex, men måske er tingene ikke så slemme, som han først troede.
"Rolex Jensen giver den gas" er skrevet af Marie Duedahl og henvender sig især til børn på mellemtrinnet. Serien består af tolv sjove og letlæste bøger, der følger Rolex Jensens liv gennem årets måneder. Bøgerne er illustreret af Kim Dalsgaard, hvis livlige og humoristiske tegninger giver ekstra liv og stemning til fortællingen.
Yderligere information
| Serie | Rolex Jensen |
|---|---|
| Forfatter(e) | Marie Duedahl |
| Kategori | Bøger |
| Genre(r) | Seriebøger |
| Forlag | Straarup & Co |
| Udgivelsesdato | Er udgivet |
| Sprog | Dansk |
| ISBN-13 | 9788775498802 |
| ISBN-10 | 8775498804 |
| Indbinding | Hardback |
| Udgave | 1 |
| Oplag | 1 |
| Sidetal | 56 |
| Dimensioner | Bredde: 15.4Cm - Højde: 12.7Cm |
| Genveje | Rolex Jensen - Bøger |
| Tags | Rolex Jensen Giver Den Gas, Bøger, Bog |
| GPSR | Produktsikkerhed |