Black November - se alle tilbud
close

Skagensbillede

359,95 kr
  • blockIkke på lager
  • scheduleLevering: 3-15 hverdage
  • historyForlænget returret til 31. januar
Fremragende - 74.834 anmeldelser

I 1870’erne og 1880’erne tiltrak Skagen kunstnere fra hele Skandinavien, der ville fange områdets unikke lys og fiskernes liv på lærredet. Bent Hallers roman "Skagensbillede" viser en anden og mere barsk side af Skagen fra slutningen af 1800-tallet og begyndelsen af 1900-tallet.

En ironisk og rå skildring af fiskernes liv bag Skagensmalernes romantiske billeder.

Bent Hallers "Skagensbillede" tegner et helt andet portræt af Skagen end det, de kendte Skagensmalere gjorde. Hvor de fleste malede idylliske og rosenrøde billeder af fiskernes tilværelse, graver Haller dybere ned i de mørkere sider af livet ved havet.

Romanen afslører den hårde kamp mod fattigdom, den sociale uretfærdighed og den konstante fare ved havet, som fiskerne stod over for. Det er en fortælling om en barsk virkelighed, hvor mange fiskere mistede livet i forsøget på at skaffe ressourcer fra havet.

Bent Haller, født i 1946, er oprindeligt uddannet maler og grafiker fra Det Jyske Kunstakademi. Udover sit kunstneriske virke har han opbygget en alsidig forfatterkarriere. Han debuterede i 1972 med romanen "Katamaranen", som vandt en konkurrence for bedste samfundskritiske ungdomsroman udskrevet af forlaget Borgen.

Hans forfatterskab spænder bredt og inkluderer både børnebøger, ungdomsromaner, digte og bøger til voksne.

Henter forlagets beskrivelse…

Yderligere information

SerieSkagensmalere
Forfatter(e)Bent Haller
KategoriBøger
Genre(r)Skønlitteratur
ForlagSaga
UdgivelsesdatoEr udgivet
SprogDansk
Vis mere

Kundernes vurdering

Vores brugere har bedømt Skagensbillede Bog til 5 ud af 5 stjerner baseret på 2 anmeldelser
Bedøm produktet
★★★★★
Leif Drejer
Jeg har desværre ikke modtaget bogen, som efter sigende er blevet væk i posten, men jeg er sikker på den ville have glædet mig.
★★★★★
Grethe Vestergaard Thuesen
Spændende at se Skagens både faste beboere og tilflyttede kunstnere beskrevet fra en hel anden vinkel