Splittelse

229,95 kr
Forlagets pris 299,95 kr
Du sparer 70,00 kr (23%)
  • local_shippingVaren er på lager
  • scheduleLevering: 1-3 hverdage
  • history100 dages returret
Fremragende - 73.364 anmeldelser

Beskrivelse

En spændende krimi, der udforsker Grønlands politiske spil og trusler fra udenlandske magter.

En intens fortælling om splittelse og magtspil i Grønland med en stærk hovedperson i centrum.

Den grønlandske Sus og den pensionerede efterforsker Erik tager til Nuuk for at gøre Sus’ gamle lejlighed klar til salg, men situationen tager en dramatisk drejning, da nogen forsøger at bryde ind og dræbe hende. Med støtte fra en gruppe i Århus og politichefen i Nuuk kaster de sig ud i en efterforskning, der afslører en amerikansk konsuls forsøg på at skabe splid i det grønlandske samfund på vegne af USA’s præsident. Målet er at undergrave befolkningen og bane vejen for en mulig amerikansk invasion.

Det bliver endnu mere kompliceret, da Sus’ eksmand Malik viser sig at være involveret i amerikanernes planer om at skabe konflikt internt i Grønland. Romanen tager udgangspunkt i Donald Trumps interesse for Grønland og skildrer, hvordan et lille samfund påvirkes, når stormagter prøver at få indflydelse.

Splittelse er en selvstændig fortsættelse til Grønlandseksperimentet, der handler om spiralskandalen i Grønland og Danmark. Forfatteren Nauja Lynge er grønlandsdansker, debattør, foredragsholder og forfatter af både faglitteratur og skønlitteratur.

  • Omslagsgrafiker: Astrid Mikkelsen

Yderligere information

Forfatter(e)Nauja Lynge
KategoriBøger
Genre(r)Samfund Og Historie
ForlagAlhambra
UdgivelsesdatoEr udgivet
SprogDansk
ISBN-139788776233594
Vis mere

Kundernes vurdering

Vores brugere har bedømt Splittelse Bog til 5 ud af 5 stjerner baseret på 1 anmeldelse
Bedøm produktet