fb tracking
Sommerudsalg - se alle tilbud
close

Udyret - Wilbur Smith - Bog

Indbinding: Hæftetinfo
309,95 kr
Forlagets pris 349,95 kr
Du sparer 40,00 kr (11%)
  • blockIkke på lager
  • scheduleLevering: 5-15 hverdage
  • history100 dages bytte- og returret
Fremragende - 68.854 anmeldelser

Beskrivelse

Oprørsstyrker planlægger et terrorangreb mod en af Bannock Oils olieplatforme i havet ud for Angola, og Johnny Congo, den psykopatiske morder, der myrdede Hectors hustru, er flygtet fra det topsikrede fængsel, som Hector fik ham anbragt i.

Den tidligere major i SAS, Hector Cross er i et stort dilemma:Hector ved, at Johnny er ude på at tage hævn, og derfor skal han stoppes, men samtidig ved Hector også, at et angreb mod olieplatformen kan katastrofale følger. Hvem skal han gå efter?

Da Hector får underretninger om, at Johnny har slået sig sammen med terroristerne, er valget let. Hector samler en styrke af mænd og begiver sig til Angola og det endelige opgør.”Udyret” er tredje selvstændige fortsættelse af "Afrikas horn" og "En ond cirkel".

Wilbur Smith (f. 1933) er født i Zambia, uddannet til bogholder, men blev hurtigt forfatter. I dag er Wilbur Smiths bøger oversat til 26 sprog og solgt i over 120 millioner eksemplarer.

Oversat af: Jan Pock-Steen

Yderligere information

Oprindelig titelPredator
SerieCourtney SerienEgypter SerienHector Cross
Forfatter(e)Wilbur Smith
KategoriBøger
Genre(r)Krimi Og Spænding
ForlagLindhardt Og Ringhof
UdgivelsesdatoEr udgivet
Vis mere

Kundernes vurdering

Bedøm produktet