Ulvetid

339,95 kr
  • local_shippingVaren er på lager
  • scheduleLevering: 1-3 hverdage
  • historyForlænget returret til 31. januar
Fremragende - 74.787 anmeldelser

Ulvetid er det syvende bind i den populære 1000-Årsriget-saga, hvor vi følger Palnatokes skæbne efter hans landsforvisning. I denne del af historien kæmper han både med fortidens sår og nye trusler mod sit folk.

En medrivende fortælling om ære, krig og overlevelse i vikingetiden.

Palnatoke er blevet forvist af kong Harald efter at have dræbt Leirekongen Gorm den Unge og flere andre i et raseriudbrud, der fulgte efter hans ydmygende fangenskab på Sjælland. Nu opholder han sig på Jómsborg, hvor han forsøger at hele sine sår, mens hans to små døtre prøver at muntre ham op, til tider nærmest ved at drive ham til vanvid.

Men roen varer ikke ved. Snart må Palnatoke igen træde i karakter som krigsherre og støtte sin storebror i kampen mod de truende rus-fyrster fra Kijev og Holmgård. Det er en chance for ham til at bevise, om Jómskrigerne virkelig lever op til deres ry som frygtløse krigere.

Ulvetid byder på en intens og humoristisk beretning om en tid, hvor danerne kæmpede mod både hinanden og fremmede folkeslag i jagten på rigdom, evig ære og skjaldenes hyldest. Historien er en dramatisk og barsk skildring baseret på virkelige begivenheder og fortsætter sagaen om Danmarks fødsel med samme energi og spænding som tidligere bind.

Henter forlagets beskrivelse…

Yderligere information

Serie1000 ÅrsrigetVikinger
Forfatter(e)Tonny Gulløv
KategoriBøger
Genre(r)Skønlitteratur
ForlagMcgugl
UdgivelsesdatoEr udgivet
SprogDansk
Vis mere

Kundernes vurdering

Vores brugere har bedømt Ulvetid Bog til 5 ud af 5 stjerner baseret på 2 anmeldelser
Bedøm produktet
★★★★★
Hans Corvenius Jensen
Tonny gulløv er en fantastisk fortæller, det er svært at lægge bogen fra sig når man først er begyndt, jeg glæder mig til næste bind i serien
★★★★★
Søren Lahn Vestergaard
danmarks ubestridt bedste vikingeserie. en fantastisk fortælling om grundlæggeren af jomsvikingerne