Dette er bind to i en serie på fire, der fortæller demokratiets spændende udvikling fra oldtidens Grækenland til det moderne danske velfærdssamfund.
Bogen undersøger, hvordan kulturen i 1700- og 1800-tallet lagde grunden for det danske folkestyre i 1849.
Bogen sætter fokus på den kulturelle parathed, som i løbet af det 18. og 19. århundrede langsomt gjorde det muligt at indføre folkestyret i Danmark. Gennem værker af centrale skikkelser som Holberg, Grundtvig, Ingemann, H. C. Andersen, Oehlenschläger, Blicher, Heiberg og Kierkegaard, blev der skabt en stærk kulturel bevidsthed. Denne bevidsthed blev senere en politisk drivkraft, der muliggjorde de store samfundsændringer midt i 1800-tallet.
Bogen indeholder uddrag af digte, eventyr og essays, som disse markante kulturpersonligheder skrev, alle præget af værdipolitiske budskaber.
På trods af modstand, hård censur under enevælden og personlige ofre gik de forrest i en symbolsk og værdibaseret kamp. De kæmpede ikke som traditionelle politikere, men som værdikrigere, der gennem deres kulturelle debat gjorde Danmark klar til at blive et folkestyre.
Yderligere information
| Forfatter(e) | Steen Ole Hedelund Jørgensen |
|---|---|
| Kategori | Bøger |
| Genre(r) | Samfund Og Historie |
| Forlag | Forum Humanum Forlag |
| Udgivelsesdato | Er udgivet |
| Sprog | Dansk |
| ISBN-13 | 9788740489842 |
| ISBN-10 | 8740489841 |
| Indbinding | Paperback |
| Udgave | 1 |
| Sidetal | 408 |
| Tags | Demokrati, Folkestyre, Kultur, Litteratur, Debat, Frisætning, Åbent Brev Til Grundtvig, Bøger, Bog |
| GPSR | Produktsikkerhed |