Black November - se alle tilbud
close
languageITA

Andiamo A Firenze

Italiensk Bog, Hæftet

409,95 kr
  • local_shippingVaren er på lager
  • scheduleLevering: 1-3 hverdage
  • historyForlænget returret til 31. januar
Fremragende - 74.911 anmeldelser

Beskrivelse

Andiamo a Firenze er et begynderkursus i italiensk, der lægger vægt på udtale, ordforråd og kommunikation både mundtligt og skriftligt. Historien følger gymnasiepigen Anna på hendes rejse til Firenze, hvor hun oplever byen og dens seværdigheder.

Italiensk for begyndere med fokus på praktisk sprogbrug og en levende fortælling.

Bogen tager dig med gennem 12 kapitler, hvor du følger Anna, der forbereder sin tur til Italien. Vi følger hende fra afgangen med flyet til Firenze og videre rundt i byen sammen med hendes tante Antonietta og vennen Giorgio. Undervejs besøger Anna både en pizzeria og en café, og hun oplever kendte steder som Galleria dell’Accademia og Palazzo Medici Riccardi.

Materialet har en gennemgående historie, der binder læringen sammen, og indeholder et bredt udvalg af opgavetyper. Fokus ligger særligt på at træne udtale, udvide ordforrådet og styrke de kommunikative evner, både når man taler og skriver på italiensk.

Yderligere information

Forfatter(e)Kirsten Wellner Jensen
KategoriBøger
Genre(r)Studiebøger
ForlagSystime
UdgivelsesdatoEr udgivet
SprogItaliensk
ISBN-139788743329725
Vis mere

Kundernes vurdering

Skriv en anmeldelse af Andiamo A Firenze Italiensk Bog
Bedøm produktet