Beskrivelse
Flyene mod New Yorks tvillingetårne, bomben på Bali, bomber og giftgas mod busser, tog og undergrundstog i London, Madrid og Tokyo - terrorismen er over os, også i Danmark. Konsekvenserne har været enorme både i det store og det små: Love er blevet skærpet, og vi er nu underlagt skarp kontrol ned i mindste detalje i fx lufthavne.
Men kan vi som stat ruste os på andre måder? Ja, denne bog giver det svar, at en grundig idéhistorisk orientering i både terrorismen og bekæmpelsen af den kan nuancere vores forståelse af problemet - og dermed gøde grunden for en oplyst debat om, hvilke indgreb, vi som samfund finder nødvendige i kampen mod terrorismen.
Yderligere information
| Forfatter(e) | Lars Erslev Andersen Jacob Alsted Casper J. Andersen |
|---|---|
| Kategori | Bøger |
| Genre(r) | Samfund Og Historie |
| Forlag | Aarhus Universitetsforlag |
| Udgivelsesdato | Er udgivet |
| Sprog | Dansk |
| ISBN-13 | 9788779343191 |
| ISBN-10 | 8779343198 |
| Indbinding | Hæftet |
| Udgave | 1 |
| Oplag | 1 |
| Sidetal | 328 |
| Dimensioner | Bredde: 15.8Cm - Højde: 23.9Cm |
| Tags | Terrorbekæmpelse, Staten, Terrorisme, International Terrorisme, Vold, Historie, Antiterrorismens Idéhistorie, Bøger, Bog |
| GPSR | Produktsikkerhed |