I april 1848 var stemningen på Slotsholmen i København intens og fuld af usikkerhed. Mens borgerkrigen hærgede i hertugdømmerne, blev rigets fremtid diskuteret bag lukkede døre.
En ny forfatning og kampen om politisk lighed i Danmark
På dette tidspunkt skulle de magtfulde mænd blive enige om en ny forfatning, men spørgsmålet var, hvem der egentlig skulle have indflydelse. Ordet ”demokrati” blev betragtet som noget negativt, og det danske samfund var opbygget som en udvidet husstand med husbonden som leder. Ministrene foreslog noget helt usædvanligt: politisk lighed, men kun for mænd, der var selvstændige og havde deres egen husstand. Kvinder, tjenestefolk, fattige og mange andre blev ikke regnet med.
Alligevel var dette forslag banebrydende, da det gav magt til en gruppe, som hidtil havde været uden indflydelse. Resten af 1800-tallet blev præget af en langvarig kamp om disse nye rettigheder. Historikeren og seniorforskeren Anette Faye Jacobsen fra Institut for Menneskerettigheder tager dig med ind i denne afgørende periode.
Yderligere information
| Serie | 100 Danmarkshistorier |
|---|---|
| Forfatter(e) | Anette Faye Jacobsen |
| Kategori | Bøger |
| Genre(r) | Samfund Og Historie |
| Forlag | Aarhus Universitetsforlag |
| Udgivelsesdato | Er udgivet |
| Sprog | Dansk |
| ISBN-13 | 9788772195087 |
| ISBN-10 | 8772195088 |
| Indbinding | Indbundet |
| Udgave | 1 |
| Oplag | 1 |
| Sidetal | 100 |
| Dimensioner | Bredde: 20Cm - Højde: 32Cm |
| Genveje | 100 Danmarkshistorier - Bøger |
| Tags | Ulige Rettigheder, Bøger, Bog |
| GPSR | Produktsikkerhed |