At Være Hvad Vi Er

249,95 kr
Forlagets pris 299,00 kr
Du sparer 49,05 kr (16%)
  • local_shippingVaren er på lager
  • scheduleLevering: 1-3 hverdage
  • history100 dages returret
Fremragende - 73.392 anmeldelser

Beskrivelse

En roman der udforsker komplekse familiebånd, kærlighed og identitet i en tid præget af store samfundsforandringer.

En fortælling om søskendes liv og drømme midt i 1980’ernes udfordringer.

At være hvad vi er dykker ned i søskende- og familierelationer, kærlighed, seksualitet og kønsidentitet, samtidig med at den skildrer knuste drømme og nye håb. Anne-Mette, en rødstrømpe, befinder sig i et turbulent forhold med Bjarne. På tærsklen til 1980’erne lægger de ti års stridigheder bag sig og ser frem mod livet i deres nystartede kollektiv. Anne-Mettes lillesøster, Mie, drømmer om et traditionelt liv med ægteskab, børn og et hus på landet sammen med sin kæreste Preben. Den yngste søskende, Henner, sidder fast i en ung mands krop, men føler sig som kvinde og ønsker at leve som sit sande jeg.

Romanen udfolder sig gennem fattigfirsernes arbejdsløshed, AIDS-epidemien, Tjernobyl-ulykken og den kolde krigs frygt, hvor de unges planer og drømme bliver sat på prøve af modgang og tab.

Fortællingen byder på et gensyn med karakterer fra Når svalerne flyver højt og At leve er ikke nok, men kan sagtens læses som en selvstændig roman.

  • Forfatteren Anne-Kirsten Brønserud er født i 1955 på Fyn.
  • Hun er uddannet cand.phil. i Nordisk Sprog og Litteratur og arbejder som fransk og engelsk korrespondent samt lærer i Dansk som Andetsprog.
  • Hun har tidligere udgivet bøgerne ”Rundt om sklerose”, ”Når svalerne flyver højt” og ”At leve er ikke nok”.

Yderligere information

Forfatter(e)Anne-Kirsten Brønserud
KategoriBøger
Genre(r)Biografier
ForlagForlaget Forfatterskabet.dk
UdgivelsesdatoEr udgivet
SprogDansk
ISBN-139788785351739
Vis mere

Kundernes vurdering

Skriv en anmeldelse af At Være Hvad Vi Er Bog
Bedøm produktet