Beskrivelse
81-årige Ulla Terkelsen tager os med på en rejse gennem Europas mest udfordrede områder for at undersøge, hvordan kontinentet kan klare sin usikre fremtid midt i kriser og konflikter.
En ældre tv-journalist udforsker Europas kamp for selvstændighed og håb i en tid præget af uro og geopolitisk pres.
Ulla Terkelsen, Danmarks mest kendte tv-journalist, har i over 60 år fulgt og levende beskrevet Europa, som hun føler et dybt tilhørsforhold til. Nu, i en alder af 81, står kontinentet over for store udfordringer. Teknologisk overhaler Asien, Rusland viser styrke, og USA har vendt sig bort.
I Sidste udkald tager Ulla Terkelsen ud på en opdagelsesrejse gennem Europa for at finde ud af, om kontinentet kan klare sig selv, eller om vi er på vej mod et uopretteligt fald. Undervejs besøger hun flere nøgleområder:
Her møder vi farverige personligheder, hører dramatiske historier og konfronteres med både tragedier og afgørende øjeblikke. Ulla Terkelsen formidler det hele med sin velkendte, engagerede stil. Selvom skyerne trækker sig sammen over Europa, insisterer hun på, at kontinentet endnu ikke er færdigt. Men hvis Europa fortsat vil bevare sin selvbestemmelse og forme sin egen fremtid, så er det virkelig SIDSTE UDKALD.
Yderligere information
| Serie | Ulla Terkelsen |
|---|---|
| Forfatter(e) | Ulla Terkelsen |
| Kategori | Bøger |
| Genre(r) | Biografier |
| Forlag | Politikens Forlag |
| Udgivelsesdato | 22/10/2026 |
| Sprog | Dansk |
| ISBN-13 | 9788743901341 |
| ISBN-10 | 8743901344 |
| Indbinding | Hæftet |
| Udgave | 1 |
| Oplag | 1 |
| Sidetal | 288 |
| Dimensioner | Bredde: 0.1Cm - Højde: 0.1Cm |
| Genveje | Ulla Terkelsen - Bøger |
| Tags | Sidste Udkald, Bøger, Bog |
| GPSR | Produktsikkerhed |