John Flanagan er kendt for sine medrivende fantasybøger, der især appellerer til børn og unge. Hans universer, som især serien Skyggens Lærling, byder på eventyr i middelalderlige omgivelser, hvor mod og snilde vægtes højere end rå styrke.
Bøgerne er populære for deres spændende fortællinger om helte som Will og Maddie, der gennem diplomati og list kæmper mod farer. Serien har solgt millioner af eksemplarer verden over og er elsket for sin varme og humor.
Hos Gucca.dk kan du nemt finde og købe bøger af John Flanagan, inklusive hele Skyggens Lærling-serien og andre spændende titler, så du kan dykke ned i hans fantastiske fortællinger.

John Flanagan er en australsk forfatter, født i 1944, som især er kendt for fantasybøger til børn og unge. Hans mest populære serie er Skyggens Lærling, som foregår i en middelalderlig verden med spændende eventyr.
De mest kendte serier er Skyggens Lærling og Våbenbrødre. Begge serier har solgt millioner af eksemplarer og er oversat til mange sprog.
Det bedste sted at starte er Skyggens lærling 1 - Gorlans ruiner, som er begyndelsen på serien og introducerer dig til universet og hovedpersonerne.
Ja, hans bøger er skrevet til børn og unge og anbefales til aldersgruppen omkring 9-14 år, men de kan også nydes af voksne, der elsker fantasy.
Ja, Gucca.dk tilbyder hele serien af Skyggens lærling samt andre bøger af John Flanagan, så du kan samle hele samlingen.
Hos Gucca.dk har du 100 dages returret, så du kan roligt prøve bøgerne og returnere dem, hvis de ikke lever op til dine forventninger.
Vi leverer hurtigt og sikkert direkte til din adresse. Leveringstiden varierer, men vi sørger for at sende dine bøger så hurtigt som muligt.
Absolut! Skyggens lærling-serien er en fantastisk gave til børn og unge, der elsker fantasy og eventyr. En komplet serie eller en enkelt bog kan glæde enhver læser.
Fremragende
73.375 anmeldelser
John Flanagan blev født den 22. maj 1944 i Australien og voksede op i Sydney. Allerede tidligt drømte han om at blive forfatter, men arbejdede først mange år i reklamebranchen, hvor han skrev tekster og endda en tv-serie. Det var dog først i 1990'erne, da han begyndte at skrive historier til sin søn, at hans forfatterkarriere tog fart.
Flanagans debutbog, Skyggens lærling 1 - Gorlans ruiner, udkom i 2004 og blev startskuddet til en lang række populære fantasybøger. Serien følger helte som Will og Maddie i en middelalderlig verden, hvor mod, snilde og diplomati er i fokus frem for fysisk styrke. Serien og dens spin-offs er solgt i over 100 lande og har solgt millioner af eksemplarer.
John Flanagan skriver primært fantasy for børn og unge, og hans bøger indeholder ofte temaer om mod, venskab og retfærdighed. Hans fortællinger er præget af spænding og humor, og han har modtaget flere priser for sit arbejde. I 2017 var han Guest of Honour ved Fantasyfestival, hvilket understreger hans status i fantasygenren.
Læserne elsker John Flanagans bøger for deres medrivende handling og varme karakterer. Bøgerne er lette at læse, men rummer dybde og spænding, som fastholder både unge og voksne læsere. Serien Skyggens lærling er ofte anbefalet som en indgang til fantasygenren for nye læsere.




























