Vivian Høxbro er en anerkendt dansk strikdesigner med over 35 års erfaring, kendt for sine smukke og teknisk udfordrende strikkebøger. Hendes bøger fokuserer især på dominostrik og modulær strik, hvor hun kombinerer tradition og innovation i sine designs.
Hun har formået at gøre dominostrik populært i Danmark og internationalt, ikke mindst med sin nyeste bog Dominostrik fra A til Z fra 2025, der indeholder 25 forskellige firkanter til variation. Hendes bøger er elsket for deres praktiske tilgang og dybe respekt for dansk strikkehistorie.
Du kan finde et bredt udvalg af bøger af Vivian Høxbro hos Gucca.dk, hvor du nemt kan købe og udforske hendes inspirerende univers af strikketeknikker og mønstre.

Vivian Høxbro er en dansk strikdesigner med mere end 35 års erfaring. Hun er især kendt for at popularisere dominostrik og for sine mange strikkebøger, der kombinerer traditionelle teknikker med moderne design.
Bl.a. Dominostrik fra A til Z er en af hendes mest populære bøger, der præsenterer dominostrik med masser af variationer. Også Domino-strik i farve og form og Strik ret i moduler er meget efterspurgte.
Hendes bøger er primært rettet mod strikkere med lidt erfaring, men med tålmodighed kan også nybegyndere få glæde af teknikkerne, især i bøger som Dominostrik - IB, der forklarer grundprincipperne grundigt.
Ja, Vivian Høxbro lægger stor vægt på dansk strikkehistorie og traditionelle mønstre, som stjernemotiver, der går igen i flere af hendes værker som Strik danske stjernetrøjer.
Du kan nemt bestille bøgerne online på Gucca.dk. Vi tilbyder hurtig levering og 100 dages returret, så du trygt kan prøve flere af hendes strikkebøger derhjemme.
Dominostrik er en teknik, hvor små firkanter strikkes og sættes sammen til større mønstre. Vivian Høxbro har været med til at udbrede denne teknik i Danmark og tilbyder mange kreative variationer i sine bøger.
Ja, for eksempel Farveglad strik og Domino-strik i farve og form fokuserer på brug af farver og former i dominostrik og modulær strik.
Hos Gucca.dk får du et bredt udvalg, konkurrencedygtige priser og 100 dages returret. Derudover har vi hurtig levering, så du hurtigt kan komme i gang med dine nye projekter.
Fremragende
71.932 anmeldelser
Vivian Høxbro, født omkring 1945, er en dansk strikdesigner med over 35 års erfaring i branchen. Hun har arbejdet både som selvstændig designer og for garnfirmaer og har gennem sin karriere sat sit præg på strikkefaget i Danmark og Norden.
Hun er især kendt for at popularisere dominostrik, en teknik hvor små strikkede firkanter sammensættes til større mønstre. Hendes første bog om dominostrik udkom omkring år 2000 og satte skub i interessen for denne teknik. I 2025 udgav hun Dominostrik fra A til Z på sin 80-års fødselsdag, en bog med 25 forskellige firkanter, der giver strikkere stor kreativ frihed.
Ud over dominostrik har Vivian Høxbro også skrevet bøger om modulær strik og dansk strikkehistorie, hvor hun fremhæver traditionelle mønstre som stjernemotiver. Hendes tilgang kombinerer praktisk undervisning med et ønske om at bevare og formidle strikkearven.
Vivian Høxbro bliver ofte omtalt som en strikkelegende og har opnået stor respekt i strikkemiljøet for sin indsats med at udbrede dominostrik og bevare dansk strikkehistorie. Hun holder også foredrag om 200 år gammel strikkearv, hvilket vidner om hendes dybe engagement i håndværket.
Hendes bøger og foredrag har inspireret mange strikkere til at udforske teknikker og mønstre, der binder fortid og nutid sammen, og hun har dermed en vigtig kulturel rolle i det danske håndarbejdsmiljø.