Bogmennesker

259,95 kr
  • local_shippingVaren er på lager
  • scheduleLevering: 1-3 hverdage
  • historyForlænget returret til 31. januar
Fremragende - 74.787 anmeldelser

Kathryn Jones er vild med bøger, der både kan få pulsen op og hjertet til at smelte. Hun åbner sin egen boghandel med netop de historier, hun elsker, men ikke alle i den lille landsby deler hendes entusiasme.

En romantisk fortælling om to bogelskere med vidt forskellige smag, der må lære at samarbejde og finde fælles fodslag.

Kathryn brænder for alt fra spændende thrillers til bløde romancehistorier, og hendes nye boghandel er fyldt med netop den slags bøger, der kan få siderne til at flyve af sted. Men ikke alle byens indbyggere deler hendes passion. Især Sebastian Blackwood, som ejer den elegante boghandel lige overfor, er ikke begejstret. Han lever efter stramme regler, både hvad angår bøger, tøjstil og hvem han omgiver sig med. Og han dater bestemt ikke nogen fra landsbyen.

Da de to bliver sat sammen for at arrangere byens litteraturfestival, kan de ikke undgå at mærke en tiltrækning, der langsomt vokser. Et enkelt, intenst kys kan vel ikke ændre alt?

Deres forskelligheder skinner tydeligt igennem: Hun elsker genrer, han foretrækker klassikere. Ingen af dem vil give sig, men kærligheden og litteraturen trækker dem sammen på trods af uenighederne.

Dette er en charmerende historie om kærlighed, modsætninger og den fælles passion for bøger, med troper som enemies-to-lovers, grumpy-sunshine og small-town-romance.

  • Forfatteren Jackie Ashenden har skrevet over 70 bøger og er en anerkendt bestsellerforfatter ifølge Publishers Weekly.
  • Hun bor i Auckland, New Zealand, sammen med sin familie og deres kat og hund.
  • Omslaget er designet af Silvana Nikolic fra Grid.
  • Bogen er oversat til dansk af Sarah Victoria Jensen.
Henter forlagets beskrivelse…

Yderligere information

Oprindelig titelBook People
Forfatter(e)Jackie Ashenden
KategoriBøger
Genre(r)Skønlitteratur
ForlagPalatium Books
UdgivelsesdatoEr udgivet
SprogDansk
Vis mere

Kundernes vurdering

Vores brugere har bedømt Bogmennesker Bog til 4 ud af 5 stjerner baseret på 1 anmeldelse
Bedøm produktet
★★★★★
Mor_datter_bogdragerne
En morsom og rigtig hyggelig romcom, det er en meget charmerende enemies to lovers og smalltown romance. Meget cosy setting, med boghandlere og det resterende landsbymiljø. Er vild med fortiden der spøger i fortællingen, selv om den er forudsigelig, er den meget sød, den indeholder en anelse spice.
En roman om modsætninger, tiltrækning, kærlighed, litteratur og landsbyliv.

Det er absolut et plus at den indeholder en masse litteratur og så giver grumpy/sunshine tropen lige lidt ekstra krydderi.

4,5/6 ⭐️⭐️⭐️⭐️✨