Copenhell-tegnevæggen 2022 bringer metal og tegneserier sammen i en unik fortælling om Melissa, der fra 1622 til 2022 oplever en dramatisk genopstandelse under en koncert på Refshaleøen.
En levende fortælling tegnet live på Copenhell Con, hvor fortid og nutid smelter sammen i en visuelt fængslende oplevelse.
I 2022 åbnede Copenhell Helvedes port for Copenhell Con, et event hvor metalverdenen mødte nørdverdenen på tværs af genrer. Her blev den klassiske Tegnevæggen, nu kendt som Copenhell-tegnevæggen, præsenteret af det danske tegneseriemiljø. I løbet af fire intense dage kunne publikum følge historien om Melissa, en kvinde brændt på bålet i 1622, som i 2022 vækkes til live midt under en koncert på Refshaleøen.
Det blev til en intens og spændende oplevelse i Helvede for både skaberne og de 27.000 besøgende, der tog del i Copenhell Con. Fortællingen er skrevet af Benni Bødker og udført af en række talentfulde kunstnere, herunder:
Omslagsillustration: Peter Madsen
Forord: Mads Bluhm, Benni Bødker, Thomas Schrøder, Dianna Lotus Ozol
Fotograf: Thomas Schrøder
Redaktør: Dianna Lotus Ozol
Yderligere information
| Serie | Copenhell TegnevæggenTegnevæggen |
|---|---|
| Forfatter(e) | Benni Bødker |
| Kategori | Bøger |
| Genre(r) | Tegneserier |
| Forlag | Afart |
| Udgivelsesdato | Er udgivet |
| Sprog | Dansk |
| ISBN-13 | 9788792624543 |
| ISBN-10 | 8792624545 |
| Indbinding | Hardback |
| Udgave | 1 |
| Oplag | 1 |
| Sidetal | 40 |
| Dimensioner | Bredde: 20.6Cm - Højde: 28.8Cm |
| Genveje | Copenhell Tegnevæggen - TegneserierTegnevæggen - Tegneserier |
| Tags | Copenhell, Heavy Rock, Heks, Refshaleøen, København, Copenhell, Bøger, Bog |
| GPSR | Produktsikkerhed |