De titusind tings bog udforsker den naturlige verden omkring os gennem digte, der undersøger livet og intelligensen hos "de andre" og forbinder det med vores egen eksistens.
En poetisk rejse gennem naturens mangfoldighed og forbindelser mellem væsener.
Dette første bind i en serie om naturens verden samler digte, der iagttager og reflekterer over de mange forskellige livsformer og deres intelligens. Digtene skaber en bro mellem "de andres" væren og vores egen måde at leve på.
Indholdet er oprindeligt skabt dagligt på bloggen www.titusindting.dk, og denne bog samler de første tusind vers sammen med en del af Index Titusind, en omfattende fortegnelse over verdens ting og væsener.
Digtene er grupperet i en række temaer, der spænder over:
De titusind tings bog er Jacob Gammelgaards tredje udgivelse på Borwick Books siden forlagets start i 2021. Tidligere har han blandt andet udgivet "Liff - et blandet kor for plantestemmer i tiden mellem den femte og sjette massedød" i oktober 2021.
Yderligere information
| Forfatter(e) | Jacob Gammelgaard |
|---|---|
| Kategori | Bøger |
| Genre(r) | Skønlitteratur |
| Forlag | Borwick Books |
| Udgivelsesdato | Er udgivet |
| Sprog | Dansk |
| ISBN-13 | 9788797337882 |
| ISBN-10 | 8797337889 |
| Indbinding | Hardback |
| Udgave | 1 |
| Oplag | 1 |
| Sidetal | 344 |
| Dimensioner | Bredde: 17Cm - Højde: 22.8Cm |
| Tags | De Titusind Tings Bog, Bøger, Bog |
| GPSR | Produktsikkerhed |