Den Dristige Kemiker

179,95 kr
  • local_shippingVaren er på lager
  • scheduleLevering: 1-3 hverdage
  • history100 dages returret
Fremragende - 73.346 anmeldelser

Beskrivelse

En spændende fortælling om Lady Imogen Loveless, der med sit vilde væsen og farverige livsstil skaber kaos og kærlighed i 1800-tallets London.

En historie om hemmeligheder, kemi og kampen mod uretfærdighed i en kvindefyldt verden.

Lady Imogen Loveless er umulig at overse med sit viltre, krøllede hår, sine livlige kjoler og sin skarpe tunge, ligesom de eksplosioner, hun elsker at sætte i gang. Da hendes familie opdager de natlige eskapader med søstrene i Hell’s Belles, beslutter de, at hun trænger til en vogter, og de har allerede valgt den rette.

Thomas Peck, en politikommissær med et skarpt blik, har egentlig vigtigere opgaver end at holde øje med en rastløs lady, men hans mavefornemmelse siger ham, at Imogen gemmer på noget. Snart bliver han trukket ind i hendes farverige og kaotiske liv, hvor hemmelighederne hober sig op, og mellem dem opstår en gnist, der nærmest er sprængfarlig.

Den dristige kemiker er tredje bind i Hell’s Belles-serien, der følger en gruppe kvinder i 1800-tallets London, som tager kampen op mod de skygger og uretfærdigheder, der gemmer sig bag byens pompøse selskabsliv.

Pressen skriver:

"Jeg smidder alt, jeg har i hænderne, hver gang der udkommer en ny bog af Sarah MacLean."
– Emily Henry, Bestsellerforfatteren bag Strandæsning

"Den dristige kemiker er en perle... Den hylder kvinders styrke og eventyrene i en herlig selvvalgt familie. Hell's Belles skuffer aldrig."
– Fresh Fiction

"MacLeans karakterer er forfriskende progressive, og plottet har en energi, der stiger eksponientielt med romantikken og spændingen. Den dristige kemiker er en fornøjelse."
– Publishers Weekly

"MacLean leverer masser af action, dybe følelser og en eftertænksom kritik af magt og privilegier."
– Kirkus Reviews

Yderligere information

Oprindelig titelKnockout
SerieHells Belles
Forfatter(e)Sarah Maclean
KategoriBøger
Genre(r)Skønlitteratur
ForlagFlamingo
UdgivelsesdatoEr udgivet
Vis mere

Kundernes vurdering

Vores brugere har bedømt Den Dristige Kemiker Bog til 5 ud af 5 stjerner baseret på 4 anmeldelser
Bedøm produktet
Lisbeth Simonsen
SarAh Maclean. Har skrevet en rigtig god serie om kvinder i 1800 talles London, der vil mere med ders liv, og ikke længer vil finde sig i hvor dan mænd behandle børn og kvinder og familie.
Merete Nielsen
Altid god bog. Hun skriver fængslende. ,kan næsten blive afhængig
Anne
Virkelig god bog, faktisk næsten lige så god som nr 1 og 2 i denne serie af Hells Bells, kan næsten ikke vente på nr 4