En dybdegående gennemgang af den langvarige konflikt mellem Israel og Palæstina, der stadig præger verdenspolitikken i dag.
En klar og overskuelig fortælling om konfliktens rødder og udvikling gennem årtier.
Mellemøsteksperten Michael Scott-Baumann tager dig med på en rejse gennem den komplekse historie bag konflikten mellem Israel og Palæstina. Han forklarer, hvordan begivenheder som briternes rolle før oprettelsen af staten Israel i 1948, Uafhængighedskrigen 1948-49 og Seksdageskrigen i 1967 har formet situationen.
Bogen går også tæt på senere begivenheder som Osloaftalerne, de to Intifadaer, Trumps fredsplan fra 2020 og den voldelige konflikt mellem Israel og Hamas i 2023.
Hvert kapitel giver et overblik over de politiske forhold, præsenterer forskellige perspektiver og afsluttes med personlige beretninger fra både israelere og palæstinensere, der har oplevet konsekvenserne af volden på egen krop.
Yderligere information
| Oprindelig titel | The Shortest History Of Israel And Palestine |
|---|---|
| Serie | Den Korte Historie Om |
| Forfatter(e) | Michael Scott-Baumann |
| Kategori | Bøger |
| Genre(r) | Samfund Og Historie |
| Forlag | Svane & Bilgrav |
| Udgivelsesdato | Er udgivet |
| Sprog | Dansk |
| ISBN-13 | 9788794301510 |
| ISBN-10 | 8794301514 |
| Indbinding | Hæftet |
| Udgave | 1 |
| Oplag | 5 |
| Sidetal | 272 |
| Dimensioner | Bredde: 13.2Cm - Højde: 19.8Cm |
| Genveje | Den Korte Historie Om - Bøger |
| Tags | Historie, Israel, Palæstina, Den Korte Historie Om Israel Og Palæstina, Bøger, Bog |
| GPSR | Produktsikkerhed |