Beskrivelse
En sjov og anderledes børnebog, der handler om et monster, som selv mener, det er meget farligt, men drengen, der møder det, er slet ikke bange. En historie om mod, venskab og at forstå, hvad der gemmer sig bag det uhyggelige.
En humoristisk fortælling om frygt, mod og venskab med et usædvanligt monster.
Det meget meget MEGET farlige monster henvender sig til alle børn, der ikke er bange for noget, måske lige bortset fra det mystiske væsen under sengen. Monsteret selv er overbevist om, at det er skræmmende, med sin store mund, skarpe kløer og onde øjne. Men drengen tager det hele med ro og frygter det ikke det mindste.
Da drengen til sidst havner inde i monstrets mave, får han en helt ny forståelse af, hvorfor monstret ikke er farligt. Han beslutter sig for at hjælpe det, men er det nu også en god idé?
De hyggeligt uhyggelige illustrationer er skabt af Charlotte Pardi, som giver monsteret liv med sine både nuttede og sjove tegninger.
Pressen skriver:
Rebecca Bach-Lauritsen formidler historien med varme og indsigt. Det handler nemlig om mere end blot at være bange for et monster. Når drengen roder rundt i monstrets mave, bliver det pludselig uhyggeligt, et fint billede på, hvordan vi alle kan blive en smule til et monster, når vi har det svært indeni. En vigtig pointe fortalt med humor og i øjenhøjde for børn., Instagramprofilen @bornenesboger
Yderligere information
| Serie | Charlotte Pardi |
|---|---|
| Forfatter(e) | Rebecca Bach-Lauritsen |
| Kategori | Bøger |
| Genre(r) | Billedbøger |
| Forlag | Høst & Søn |
| Udgivelsesdato | Er udgivet |
| Sprog | Dansk |
| ISBN-13 | 9788763861540 |
| ISBN-10 | 8763861540 |
| Indbinding | Indbundet |
| Udgave | 1 |
| Oplag | 2 |
| Sidetal | 40 |
| Genveje | Charlotte Pardi - Bøger |
| Tags | Det Meget Meget Meget Farlige Monster, Bøger, Bog |
| GPSR | Produktsikkerhed |