En omfattende og detaljeret skildring af Vestjyllands historie under besættelsen, fordelt på seks bind, som giver læseren et levende og dybdegående indblik i perioden.
En grundig gennemgang af besættelsestiden i det vestlige Nordjylland med nye perspektiver og personlige fortællinger.
Pernille Pedersens værk, "Det vestlige Nordjylland under besættelsen", præsenterer en fascinerende og engagerende fortælling om en vigtig periode i Nordjyllands historie. Bogen er resultatet af et stort arbejde, der strækker sig over seks bind på omkring 700 sider hver, og samler hidtil usete detaljer og vinkler i ét samlet værk.
Bjarne Nielsen Brovst, som selv har skrevet flere bøger om Nordjylland og besættelsestiden, roser værket for dets dybde og vigtighed. Han fremhæver, hvordan bogen bringer nye indsigter frem og formidler skæbner og begivenheder, der ikke må glemmes. Hans eget bidrag til bogen understreger dens kvalitet og omfang.
Kris Dissing peger på, hvordan bogen kombinerer det store overblik med de små, personlige historier og detaljer. Værket fortsætter i samme spor som de tidligere bind og er et skatkammer af kildemateriale, herunder officielle dokumenter, korrespondancer, billeder og personlige beretninger. Disse elementer bringer dagligdagen og de dramatiske begivenheder under besættelsen til live i områder som Vesthimmerland, Salling, Thy, Hanherred og Mors.
Blandt de mange historier finder vi beretningen om jernbanesabotagen, fortalt af én af sabotørerne. Vi mærker spændingen, når modtagefolk i mørket venter på fly, der nedkaster våbencontainere. Derudover skildres evakueringen af 32 fiskerfamilier fra Hanstholm, da området blev udvalgt til tyske kanonstillinger.
Bogen behandler også ledelsesstrategier og -udfordringer, politiets rolle, kampen mod Gestapo, illegale blade og risikoen for at miste livet i modstandskampen. Desuden fortælles om sympatisører, "tyskertøser" og hverdagen med rationeringsmærker og mangel på næsten alt.
Alt i alt er bogen en stærk fortælling fra nordvestjydernes perspektiv, formidlet af Pernille Pedersen til os alle. Læs mere om besættelsestiden på hjemmesiden "besættelsen i Nørrejylland". Kris Dissing, tidligere skoleleder og medforfatter til flere lokalhistoriske bøger, har bidraget til værket og har en personlig forbindelse gennem sin far, provst Søren Dissing, som var aktiv i modstandskampen i Vendsyssel.
Yderligere information
| Serie | Besættelsen Af DanmarkGestapo |
|---|---|
| Forfatter(e) | Pernille Pedersen |
| Kategori | Bøger |
| Genre(r) | Samfund Og Historie |
| Forlag | Forlaget Vrejlev |
| Udgivelsesdato | Er udgivet |
| Sprog | Dansk |
| ISBN-13 | 9788797081822 |
| ISBN-10 | 8797081825 |
| Indbinding | Indbundet |
| Udgave | 1 |
| Oplag | 1 |
| Sidetal | 706 |
| Dimensioner | Bredde: 21.8Cm - Højde: 4.8Cm |
| Genveje | Besættelsen Af Danmark - BøgerGestapo - Bøger |
| Tags | Krigen, Danmark, 1940, Det Vestlige Nordjylland Under Besættelsen, Bøger, Bog |
| GPSR | Produktsikkerhed |