Black November - se alle tilbud
close

En Ny Kritik

Bog, Hæftet

229,95 kr
  • local_shippingVaren er på lager
  • scheduleLevering: 1-3 hverdage
  • historyForlænget returret til 31. januar
Fremragende - 74.856 anmeldelser

Hvad er litteraturkritikkens opgave og genstand i det 21. århundrede? Hvilke aspekter af den litterære tekst skal en kvalificeret læsning foku­sere på? Hvordan kan litteraturen engagere sig kritisk i den almene samfundsdebat? Og hvad er overhovedet formålet med at læse litteratur?

Disse spørgsmål forsøger 12 litterater fra Dan­mark, Norge og Sverige at besvare i denne bog. Med afsæt i den angelsaksiske nykritiks indtog i forskning og undervisning i litteratur i Skandina­vien i midten af det 20. århundrede diskuteres aktuelle perspektiver på og problemstillinger ved akademikeres, studerendes og forfatteres arbejde med litteratur.

Undervejs behandles en række fundamentale aspekter af litteraturundervisningen, herunder bevæggrundene for at lade medicinstuderende læse skønlitteratur, forholdet mellem sang­lyrik og bogtrykte digte, litteraturens bidrag til debatten om samfundsaktuelle kriser og meget andet.

Omslagsgrafiker: Spring

Omslagsillustrator: Wassily Kandinsky

Henter forlagets beskrivelse…

Yderligere information

Forfatter(e)Michael Kallesøe Schmidt Jens Lohfert Jørgensen
KategoriBøger
Genre(r)Kunst Og Kultur
ForlagSpring
UdgivelsesdatoEr udgivet
SprogDansk
ISBN-139788793358706
Vis mere

Kundernes vurdering

Skriv en anmeldelse af En Ny Kritik Bog
Bedøm produktet