En helt særlig bog, hvor historier ikke kun fortælles med ord, men også med streger og prikker på ryggen. En legende og anderledes måde at opleve fortællinger på, som både børn og voksne kan nyde.
En bog der kombinerer oplæsning med en unik tegneoplevelse på ryggen.
Her handler det ikke om billeder på siderne, men om at ligge på maven, mens en anden læser højt og samtidig tegner fortællingerne på ryggen. Det skaber en helt ny og sanselig måde at opleve historier på, hvor prikker og streger bliver til levende fortællinger.
Mette Hegnhøj, kendt fra blandt andet Ella er mit navn vil du købe det?, står bag denne utraditionelle perle. Bogen åbner med "Der var engang" og slutter med "Godnat og sov godt", og imellem gemmer sig små fortællinger, der skal læses op, mens man tegner på ryggen.
Til sidst finder prikken og stregen deres eget sprog, nemlig morsealfabetet, som afslører en skjult besked:
Og husk, det er ikke kun for børn, voksne kan også sagtens nyde at blive tegnet på ryggen som en hyggelig godnatlæsning.
Yderligere information
| Forfatter(e) | Mette Hegnhøj |
|---|---|
| Kategori | Bøger |
| Genre(r) | Billedbøger |
| Forlag | Jensen & Dalgaard |
| Udgivelsesdato | Er udgivet |
| Sprog | Dansk |
| ISBN-13 | 9788771513226 |
| ISBN-10 | 8771513221 |
| Indbinding | Indbundet |
| Udgave | 1 |
| Oplag | 2 |
| Sidetal | 40 |
| Dimensioner | Bredde: 20.6Cm - Højde: 21.2Cm |
| Tags | Tegne, Prik, Streg, Billedløs, Morse, Godnat, Leg, Mime, Fingre, En Prik Og En Streg, Bøger, Bog |
| GPSR | Produktsikkerhed |