Beskrivelse
En biolog på flugt til det rolige Vestfold søger efter en sjælden bille og finder uventet trøst i et nyt venskab. En fortælling om sorg, natur og menneskelige forbindelser.
En rørende roman om tab, genopdagelse og de skrøbelige bånd mellem mennesker og natur.
Eva, en biolog, oplever, at hendes liv falder fra hinanden, og hun tager derfor til det landlige Vestfold for at arbejde i sommerferien. Hun har kun sin sorg og sin sorte labrador som selskab. Hendes opgave er at finde eremitbillen, en art man tidligere troede var uddød i Norge.
Eva føler sig draget mod den gamle egeskov, men også mod sin usædvanlige nabo, den 76-årige Olga. Olga lever bedst, når hun klatrer i træer og taler med sin kat, indtil Eva pludselig træder ind i hendes tilværelse. På trods af modvilje opstår der et bånd mellem dem, bygget på en fælles oplevelse af tab.
Mens Eva forsøger at flygte fra sin nutid, sidder Olga fast i fortiden. Eremitsommer er en sjældent bevægende historie om livets cyklus, om det, der vokser frem, og det, der går til grunde, og om de skrøbelige relationer, der binder os sammen, både mennesker imellem og i mødet med naturen.
Yderligere information
| Forfatter(e) | Anne Sverdrup-Thygeson |
|---|---|
| Kategori | Bøger |
| Genre(r) | Skønlitteratur |
| Forlag | Hr. Ferdinand |
| Udgivelsesdato | Er udgivet |
| Sprog | Dansk |
| ISBN-13 | 9788743900009 |
| ISBN-10 | 8743900003 |
| Indbinding | Hardback |
| Udgave | 1 |
| Oplag | 1 |
| Sidetal | 477 |
| Dimensioner | Bredde: 14.7Cm - Højde: 21.9Cm |
| Tags | Eremitsommer, Bøger, Bog |
| GPSR | Produktsikkerhed |