Nyhed

Filonoveller

Bog, Paperback

249,95 kr
  • updateForudbestil nu
  • scheduleLevering: 25/08/2026
  • history100 dages returret
Fremragende - 73.380 anmeldelser

Beskrivelse

En bog, der kombinerer fængslende noveller med filosofiske refleksioner, og som opfordrer unge til at udforske og diskutere livets store spørgsmål.

En bog der vækker nysgerrighed og inviterer til samtaler om identitet, bevidsthed og eksistens.

I "Filonoveller" mødes spændende fortællinger med dybe filosofiske tekster, der får unge til at tænke over store eksistentielle temaer. Spørgsmål som "Hvordan ved du, at du er dig?", "Kan en maskine tænke?" og "Hvorfor påvirkes vi af kunst, kærlighed og sorg?" bliver taget op og udforsket. Bogen sætter fokus på emner som identitet, bevidsthed, logik, etik, skønhed og virkelighed og opfordrer til refleksion og dialog.

Forfatterne bag bogen er Zakiya Ajmi, kendt for sine bøger til børn og unge, herunder ungdomsromanen Vulkan, som blandt andet blev nomineret til Nordisk Råds Børne- og Ungdomslitteraturpris og Kulturministeriets forfatterpris i 2021, samt Vincent Hendricks, der er dr. phil., ph.d. og professor i formel filosofi ved Københavns Universitet, hvor han også leder Center for Information og Boblestudier.

Omslaget til bogen er illustreret af Otto Dickmeiss.

Yderligere information

Oprindelig titelMeningen Med Det Hele Og Andre Filofabula
Forfatter(e)Vincent F. Hendricks Zakiya Ajmi
KategoriBøger
Genre(r)Ungdomsbøger
ForlagGads Børnebøger
Udgivelsesdato25/08/2026
SprogDansk
Vis mere

Kundernes vurdering

Skriv en anmeldelse af Filonoveller Bog
Bedøm produktet