En rørende billedbog om Lalita, der kæmper for sin ret til uddannelse trods familiens svære vilkår og samfundets fordomme.
En fortælling om mod, håb og en hårdt tilkæmpet vej til skolegang.
Lalitas familie tilhører den kasteløse gruppe, og hendes forældre har aldrig haft mulighed for at gå i skole. De må tage de job, som ingen andre ønsker. Selvom læreren behandler Lalita dårligt, insisterer hendes mor, Smita, på, at datteren skal have en uddannelse.
Smita beslutter derfor at tage med Lalita på en lang rejse til en skole, hun har hørt gode ting om. Undervejs besøger de Vishnus tempel, hvor de ofrer det eneste værdifulde, de ejer: deres hår.
Dette hår bliver sendt til et parykværksted på Sicilien og ender hos en kvinde i Canada, som har brug for en paryk på grund af sygdom.
Yderligere information
| Oprindelig titel | La Tresse Ou Le Voyage De Lalita |
|---|---|
| Forfatter(e) | Laetitia Colombani |
| Kategori | Bøger |
| Genre(r) | Billedbøger |
| Forlag | Arvids |
| Udgivelsesdato | Er udgivet |
| Sprog | Dansk |
| ISBN-13 | 9788793185913 |
| ISBN-10 | 879318591X |
| Indbinding | Indbundet |
| Udgave | 1 |
| Oplag | 1 |
| Sidetal | 56 |
| Dimensioner | Bredde: 23Cm - Højde: 29Cm |
| Tags | Rettigheder, Diskrimination, Kvinder, Piger, Fattigdom, Kasteløse, Indien, Skole, Fletningen, Bøger, Bog |
| GPSR | Produktsikkerhed |